خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Oloupat mandle nebo lískové oříšky je doslova hračka! Jen musíte vědět, jak na to • Styl / inStory.cz
 

Oloupat mandle nebo lískové oříšky je doslova hračka! Jen musíte vědět, jak na to

Zbavit mandle a lískáče slupky není tak složité, jak se zdá
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Ostatní 
29. prosince 2017 08:45 / Shutterstock
  4   2
Lískové oříšky nebo mandle jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí. Pokud si v obchodě koupíte nevyloupané mandle nebo lískáče, ušetříte dost peněz. A oloupání je velmi rychlé a snadné, pokud znáte fígly, které vám tuto činnost usnadní.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Lískové oříšky jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a představují doslova energetickou bombu. Pouhých 50 gramů doplní výdaj energie za hodinu tělesné aktivity. Výživová hodnota lískových oříšků a mandlí je přibližně stejná, ale lískové oříšky jsou bohatší na kalorie, tuky, vitamin B1 a kyselinu listovou. Mandle mají zase více proteinů, vápníku, fosforu, železa a niacinu. O tom, na co všechno ořechy pomáhají, jsme podrobněji psali zde.

Zásobárna energie

Konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale je i léčit, a to zejména jedná-li se o kameny urátové. Pravidelná konzumace lískových oříšků (nejlépe každé ráno) má pozitivní vliv na průběh a výsledek léčby. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy.

Jak snadno oloupat lískové ořechy

Tvrdou skořápku odstraníte nejlépe paličkou na maso. Dejte oříšky do nějaké síťky. Na prkénko dejte mikroténovou fólii a po částech jemně tlučte boční stranou paličky. Skořápky se nakřápnou a oříšky pak snadno vyloupnete.

Tenké slupky se zbavíte rovněž velmi snadno. Dejte vyloupané oříšky na plech a strčte do trouby rozehřáté na 200 stupňů Celsia. Po pěti až deseti minutách vytáhněte. Nechte chvilku vychladnout a pak oříšky vysypte do čisté utěrky. Nakonec stačí lehce promnout v utěrce a slupka se třením sama odstraní.

Prevence proti rakovině

Mandle se dříve jedly většinou jen o Vánocích, podle odborníků by si ale na nich měl člověk pochutnávat denně. Říká se, že deset mandlí denně pomáhá v protirakovinné prevenci. Nejspíš to bude tím, že mandle, podobně jako ostatní semínka, obsahují látky, které blokují proteázy, což jsou jakési budiče spících rakovinotvorných virů.

Mandle obsahují hodně vápníku, hořčíku a fosforu. Tyto prvky potřebujeme pro zdravé kosti. A pokud máte potíže s vlasy, nehty nebo snad kůží, jezte denně těch deset mandlí taky. Za dva měsíce by se to mělo příznivě projevit. Nervy a klouby si také budou libovat.

Jak bez námahy oloupat mandle

I loupání mandlí není žádná věda a za chvilku máte hotovo. Stačí na sporáku přivést k varu vodu, nasypat do ní mandle a asi půl minuty nechat probublat. Pak vodu slijte přes sítko a mandle propláchněte studenou vodou. Jednak vás mandle nebudou pálit v prstech a jednak půjde slupka snadno dolů.

Stačí si brát jednu mandli po druhé a protřít mezi prsty. Slupka půjde prakticky sama dolů. Nachystejte si jen misku na mandle a jednu na slupky. Za chvilku máte mandle očištěné a připravené ke konzumaci.

📷
6
fotografií
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak se zchladit v horkých dnech
Bezva triky s obyčejnou kuchyňskou solí! Recepty, na co všechno ji můžete využít, vás…
Sezóna burčáku je tady. Jak se nenechat napálit
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Zprávy

Placená křesla pro SPD v ohrožení? Ve sněmovně se chystají změny

Bydlení

Úžasný trik, jak dát druhý život kytici růží. Budete potřebovat jen syrovou bramboru