خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Kdy začít chodit s dětmi do sauny a jaká pravidla při tom dodržovat? • Styl / inStory.cz
 

Kdy začít chodit s dětmi do sauny a jaká pravidla při tom dodržovat?

Dítě není překážkou v chození do sauny - naopak
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
03. března 2018 14:25 / Shutterstock
  0   0
Milujete saunování a rádi byste začali chodit i s vašimi dětmi, ale nevíte, zda je to pro ně už vhodné? Poradíme vám, kdy je ten správný čas začít s chozením do sauny, jaká by měla být optimální teplota a jaký postup s dětmi dodržovat, abyste jim neublížili.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Některé národy, především Finové, začínají chodit s dětmi do sauny již několik týdnů od narození. U nás je praxe trochu jiná a některé dětské kluby doporučují saunovat děti od tří měsíců. Buď ale v saunách určených pro maminky s dětmi, nebo ještě lépe v domácích saunách, které můžete pořídit jak do bytu tak do domu.

Nejvhodnější je začít s dětmi před nástupem do mateřské školy, tedy mezi druhým a třetím rokem věku. Je to především proto, že teprve kolem tohoto roku jsou děti schopné vyjádřit své pocity ohledně saunování. Musí být ovšem také úplně zdravé a v danou chvíli psychicky v naprosté pohodě.

Hlídejte si čas a teplotu

Děti mají mnohem větší tělesný povrch v poměru ke své váze než dospělí, a proto se zahřívají mnohem rychleji. Délka prohřívání by proto neměla přesahovat u kojenců a mladších batolat tři minuty, u větších dětí pět minut.

Důležitá je ovšem také teplota. Nejtepleji je v sauně ve výšce zhruba 175 centimetrů, kde se teplota pohybuje kolem 90 °C. Děti proto umístěte do výšky zhruba 90 centimetrů nad podlahu, kde je pro ně teplota ideální, a to kolem 65 °C.

Prohřátí a zchlazování

U velmi malých dětí navíc stačí jednou prohřát a skončit. Dětem, které již chodí do mateřské školy, se již doporučuje dvojité prohřátí – tedy prohřátí v sauně a zchlazení dvakrát po sobě. Starší školáci mohou postup opakovat klidně třikrát.

Malé děti je ale dobré držet při prohřívání v náručí a chránit je před přímým sáláním tepla vlastním tělem. Následné zchlazení by nikdy nemělo probíhat v ledové vodě a mělo by být rovněž krátké stejně jako prohřívání. Probíhat by mělo v náručí matky pod vlažnou sprchou.

Výhody saunování

Chození do sauny má jak pro dospělé, tak ale i pro děti především preventivní účinek. Při návštěvě sauny jednou za týden dochází k posilování imunity. Nejlepší je chodit do sauny kolem šesté hodiny odpolední, jelikož po proceduře následuje pocit silného uklidnění, uvolnění a může pak dojít k osvěžujícímu hlubokému spánku, který děti potřebují. Pro posílení dětské imunity můžete vyrobit i tyto skvělé zázvorové bonbony.

Navíc děti, které se pravidelně saunují, mívají méně často potíže s onemocněním horních cest dýchacích a obecně bývají jen zřídka nemocné.

📷
3
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Kam dál?
Okusování nehtů je třeba řešit. Tohoto zlozvyku se děti samy nezbaví
Očkovat či neočkovat vaše dítě
Ovlivňuje obezita inteligenci dítěte? Budete překvapeni
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Zprávy

Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí

Bydlení

Trvalky dodají každé zahradě život. Některé se hodí na slunce a jiné do stínu