Máte rádi Vánoce? Budete se divit, co se v tomto období stane s vaším mozkem

Týká se vás to také?
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
03. prosince 2017 12:30 / Shutterstock
  7   1
Někdo Vánoce miluje, jiný je zase nenávidí. Zatímco většina se těší na nejkrásnější svátky v roce, jsou i lidé, kteří jsou s blížícími svátky naopak stále mrzutější a někteří propadají depresím.

Na základě studie bylo prokázáno, že existuje zvláštní syndrom "Bah humbuk", kterým trpí množství lidí. Lidé, kteří tímto syndromem trpí, jsou mrzutí a nemají pocit radosti. Pojmenování "Bah humbuk" pochází z povídky Vánoční koleda od Charlese Dickense. V angličtině se jím vyjadřuje znechucení nad Vánocemi.

O syndromu informoval neurolog Anders Hougaard z univerzity v Kodani, podle kterého mozek hraje při vnímání svátků a kulturních tradic svůj úkol. Věří, že se mu a jeho týmu podaří blíže lokalizovat ducha Vánoc v mozku, aby tak pochopili roli, jakou hraje orgán při vnímání kulturních tradic.

„Odhadujeme, že miliony lidí na celém světě jsou bez vánoční nálady," říkají autoři studie. Jde o "Bah humbuk "syndrom. Přesná lokalizace vánoční nálady je rozhodující první krok k tomu, abychom pomohli této skupině pacientů."

Výzkumu se podrobilo 20 lidí. Všichni byl zdraví bez zdravotních komplikací. Vědci jim v dvousekundových intervalech promítali 84 obrázků, z nichž se některé týkaly Vánoc a jiné neměly s vánočními tradicemi nic společného. Při prohlížení obrázků byly účastníkům studie skenované mozky pomocí funkční magnetické rezonance. Toto skenování měřilo změny okysličení krve a průtoku, které se vyskytuje při reakci na nervovou aktivitu. O tom, jak se vyhnout o Vánocích nadbytečným kilům, jsme psali v našem dalším článku.

„Existuje mozková reakce, ke které dochází při prohlížení obrázků s vánoční tématikou. Zaznamenali jsme rozdíly v této reakci mezi lidmi, kteří oslavují Vánoce ve srovnání s těmi, u kterých vánoční tradice nevyvolává žádné pozitivní pocity," dodal odborník.

📷
4
fotografie
Natálie Nová | inStory.cz
Kam dál?
Jak pečovat o brýle, aby co nejdéle vydržely?
Kdo že jsou ti mileniálové?
Jak správně skladovat vejce v lednici?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jedinečné panenky pomáhají opuštěným a týraným dětem

Zprávy

Důvěřovat se nevyplácí. Na co si dát pozor při prodeji auta?

Bydlení

LED osvětlení způsobuje vážné zdravotní komplikace