خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak ochránit před klíšťaty i ty úplně nejmenší děti? • Styl / inStory.cz
 

Jak ochránit před klíšťaty i ty úplně nejmenší děti?

V tomto počasí jsou klíšťata už hodně aktivní
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
20. dubna 2018 09:47 / Pexels
  9   0
Nejrizikovější skupinou případného onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou jsou nejmenší děti. Jednak proto, že jejich imunitní systém ještě není tak vyzrálý, ale navíc často ještě ani neumí mluvit, takže nám o svých pocitech nemohou naplno nebo dokonce vůbec povědět. Naší povinností je proto chránit je s co největší možnou péčí.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Rizikové nemoci, které klíšťata přenášejí, jsou v podstatě dvě. Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. V případě klíšťové encefalitidy se jedná o virové onemocnění, kterým se člověk nakazí již dvě hodiny od přisátí infikovaného klíštěte. Její problém spočívá v tom, že její první fázi nemusíte rozeznat od běžné virózy, která nastupuje 1-3 týdny po přisátí klíštěte. Poté se stav zlepší a příznaky vymizí na jeden, ale i klidně i dvacet dní.

Po ní však následuje fáze druhá, kdy viry napadnou centrální nervovou soustavu, což se projeví obrnou končetin, třesem rukou, poruchou mluvení, hluchotou a podobně. V tuto chvíli již nelze nemoc nijak léčit a její následky mohou být i trvalé. Jak proti této nemoci ale bránit nejmenší děti?

Jedinou možností je prevence

Nejdůležitějším bodem v boji proti klíšťové encefalitidě je očkování. Provádí se po celý rok, ovšem doporučují se očkovat děti až od dvou let. Má jen minimum nežádoucích účinků a přitom je maximálně účinné. S největší pravděpodobností vám na vakcínu přispěje i pojišťovna. Očkování vaše dítě ochrání již po druhé dávce. Po aplikaci třetí dávky je pak ochrana téměř stoprocentní.

Lymeská borelióza

Druhou obávanou nemocí je borelióza, kterou se u nás nakazí zhruba 5 tisíc lidí ročně. Jelikož se jedná o bakteriální onemocnění, lze jej léčit antibiotiky. Ovšem musí se na něj přijít. A to je právě potíž této zákeřné nemoci. V první fázi můžete pozorovat na kůži typický kruh, který se rozšiřuje od místa přisátí klíštěte. Poté se objeví vyrážka a jsou zasaženy svaly či klouby. Ve třetí fázi, která ovšem může přijít až za několik let, dochází k poškození kůže, nervové tkáně, nebo i kloubů a srdce.

Očkování neexistuje

Proti lymeské borelióze však své dítě očkovat nechat nemůžete. Vakcinace zkrátka neexistuje. Důležité je proto odhalit onemocnění včas a okamžitě zahájit antibiotickou léčbu. Proto jakmile objevíte u svého dítěte klíště, co nejrychleji mu jej vyjměte (o správném způsobu vyndávání klíšťat jsme psali zde) a spěchejte k lékaři.

S klíštětem vždy k lékaři

Možná se vám to zdá přehnané, ale počet nakažených stejně jako počet klíšťat přenášejících jednu z nemocí, neustále vzrůstá. Riziko nakažení je tudíž opravdu velké a možné následky pro dítě nebezpečné. Aby lékař odhalil nemoc včas, s dítětem i klíštětem, které vložte do pytlíku a uzavřete, se proto neprodleně vydejte do ordinace vašeho pediatra.

Děti mladší dvou let

Pokud máte doma opravdu malé dítě, které plánujete s čím dál tím vyššími teplotami sem tam položit i venku na trávě, na louce, na chalupě položit na deku, nebo jen tak na trávu, udělejte pro jeho ochranu maximum:

  • ponožky dejte dítěti přes kalhoty
  • kupte repelentní sprej pro nejmenší děti a nastříkejte mu jej na oblečení
  • vložte dítěti do kapsy nebo na deku sáček, který potřete esenciálním olejem, naplňte levandulí či fenyklem
  • zeptejte se svého lékárníka na možnost podávání b-komplexu, který při pravidelném užívání klíšťata odpuzuje
  • před večerním spánkem jej velmi dobře prohlédněte
📷
3
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Kde je v Evropě nejhezčí koupání? Pár tipů, kde najdete nejkrásnější evropské pláže

Zprávy

Začíná velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté vyrážejí na silnice

Bydlení

Hit eko domácností? Užiteční kamarádi, jejichž zásluhou získáte krásný substrát