خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak se vyrovnat se změnou na letní čas • Styl / inStory.cz
 

Jak se vyrovnat se změnou na letní čas

Letos proběhne změna času na letní čas 26. března 2017. Ve 2:00 se čas posune na 3:00.
 Ostatní 
24. března 2017 18:19 / Shutterstock
  115   29
A je to tady zas! V neděli ve dvě hodiny ráno si zase hodinky posuneme o hodinu dopředu. O hodinu kratší spánek zamává s mnoha lidmi.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Změna letního času na zimní není jen faktickou změnou, tedy přeřízením hodinových ručiček. Mnohdy je to i velká rána pro lidský organismus. 

Ze dne na den to nepůjde...

Obecně by se dalo říct, že pro většinu lidí bývá o dost problematičtější jarní přechod ze zimního času na letní. V březnu nám totiž časový posun ukrojí hodinu nočního spánku. Ale ani podzimní zkrácení bílého dne nám nemusí tak úplně sednout. Posunutí času způsobuje řadě lidí zdravotní a psychosomatické potíže, a to jak ranním ptáčatům, tak nočním živlům. Mnohým tato změna přivodí nespavost, nesnesitelnou bolest hlavy nebo dokonce silnou depresi. Školou povinní, ale i dospělí v zaměstnání mají problém se soustředěním, což snižuje jejich výkonnost a efektivitu práce. V neposlední řadě neprospívá změna času ani zvířecím miláčkům, kteří jsou zvyklí na určitý režim. Podle odborníků trvá v průměru 4-5 dní, než si na nový hodinkový čas zvykneme. Některé z nás změna porazí ihned, jiní utrpí šok s několikadenním zpožděním, jen málo jedinců však propluje bez povšimnutí. Nejsme zkrátka mobily, abychom se během vteřiny automaticky adaptovali.

Na změnu času se lze částečně připravit i zdravým životním stylem, či dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. U každého ale záleží na jeho možnostech. Doporučuje také snížení příjmu kofeinu a alkoholu

Hledejme výhody

K výhodám změny času však patří skutečnost, že si víc užijeme slunečního záření a vůbec světlé části dne. Světlo má významný vliv na lidský organismus - je dokonce jednou ze základních podmínek existence buněk.

Vitamín D, takzvaný sluneční vitamín, který je nezbytný pro zdraví člověka, nedokážeme přijímat pouze v potravě, proto je tak důležité vstřebávat ho ze slunečního světla.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Zbavte se škytavky rychle a snadno
Skvělý trik na krásné zuby! Dokážete to během několika sekund
Co jste nevěděli o Božím hodu? Tyto zajímavosti vás jistě překvapí
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Zprávy

Placená křesla pro SPD v ohrožení? Ve sněmovně se chystají změny

Bydlení

Úžasný trik, jak dát druhý život kytici růží. Budete potřebovat jen syrovou bramboru