Zbavte se zubního kamene

Prevence je určitě příjemnější než následné odstraňování problémů.
 Zdraví 
25. března 2017 06:59 / Shutterstock
  9   12
Zubní kámen je vrstva ztvrdlého plaku a bakterií, která se tvoří na zubech asi 90 procent lidí. Je třeba ho odstraňovat, nebo jde jen o kosmetický problém? Je možné ho odstranit v domácích podmínkách? Máme další informace.

Zubní kámen sám o sobě nebolí. Stojí ale za vznikem celé řady problémů, které bolestivé jsou. Je doslova prolezlý bakteriemi, které následně poškozují zuby i dásně. Mohou způsobit paradentózu a také jsou zdrojem zápachu z úst.

Nejjistější je prevence

Skutečně nejlepší metodou, jak nemít zubní kámen je nedovolit mu se usadit. Bohužel to vyžaduje pravidelnou a dobře prováděnou ústní hygienu. Použití dentální nitě i mezizubních kartáčků je nutností. Také dostatečně dlouhé a intenzivní čištění zubů měkkým kartáčkem, který nejpozději jednou za měsíc měníme. Pomůže i čištění po každém jídle a vyplachování úst.

Odborné odstranění

V zubní ordinaci a dnes spíš v ordinaci zubního hygienisty vám pochopitelně zubní kámen odstraní. Mechanické odstranění by mělo být zdarma. Jde o poměrně nepříjemný zákrok, kdy dentista příslušnými nástroji seškrábne vrstvu kamene. Zákrok je doprovázen krvácením z dásní, protože je obvykle třeba jít pod povrch dásně, které zubní kámen odchlipuje. Zuby by se měly následně přeleštit, protože po odstraněném kameni zbyde hrubý povrch se zbytky kamene.

Existuje i možnost odstranění kamene pomocí ultrazvuku nebo pomocí laseru. Jde o nebolestivé zásahy a jsou s nimi dobré zkušenosti. Za zákrok si musíte připlatit.

Domácí odstranění kamene

Existuje několik domácích postupů, které jsou více nebo méně šílené či nebezpečné. Někteří jdou na zubní kámen jako kdyby čistili varnou konvici. Úvaha, že kámen rozpouští ocet či citron je sice správná, ale pokud si nalijete ocet do úst, rozleptáte si zubní sklovinu a následně budete mít zničené zuby. Podobně hrozných výsledků dosáhnete při čištění zubů popelem. Jako únosné se jeví občasné vyčištění zubů jedlou sodou. Někdy se doporučuje smíchat jednou sodu a sůl a rozpustit ve vodě. Tam se dostavuje spíš lehce bělící a dezinfekční účinek. Někteří doporučují zubní zábal z rozmačkaných jahod, které necháme asi pět minut působit. Dalším postupem je svařit asi 40 gramů skořápek z vlašských ořechů s 250 ml vody a vychladlým odvarem si čistit zuby. Všechny tyto domácí postupy dělejte s maximální opatrností a uvědomte si, že mohou vážně poškodit sklovinu.

Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Jak se nejlépe zbavíte záděr na rukou?
Škytavka je pěkně dotěrná. Víte, jak se jí zbavit?
Krásná pokožka i posílený imunitní systém. Studená sprcha dokáže zázraky
Komentáře
Reklama
Reklama
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Salma Hayek v slzách. Přišla o svou lásku

Zprávy

Paroubek radí sociálním demokratům, aby se zbavili kmotrů

Bydlení

Čerstvé tagliatelle jako z italské restaurace si jednoduše připravíte i ve vlastní kuchyni

خرید فیلتر شکن خرید vpn