خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak si poradit s výběrem pečiva • Styl / inStory.cz
 

Jak si poradit s výběrem pečiva

Při výběru pečiva dbejte na složení, nikoliv na barvu. Tmavá není zárukou kvality.
 Ostatní 
29. září 2016 10:03 / Thinkstock
  2   0
Pečivo tvoří základ našeho jídelníčku. Je zdrojem energie, vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálů. 
خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Při výběrupečivase často necháme zmást popisky, kterým mnozí detailně nerozumí. Pečivo cereální, vícezrnné, celozrnné, speciální… Jaký je v tom rozdíl?

Bílé pečivo(chléb, rohlíky) se vyrábí z bílé mouky (nejčastěji pšeničné). Na první pohled na tom není nic špatného, bílá mouka se však vyrábí jen ze středů jednotlivých zrn, tzn. neobsahuje téměř žádnou vlákninu ani důležité živiny (vitamíny, minerály). Navíc kvůli absenci vlákniny mají tyto potraviny vysoký glykemický index.

Tmavé pečivoby správně mělo být vyráběno z tmavé mouky, pro jejíž výrobu se používají celá zrna - původně se používala žitná mouka (pro náš organismus zdravější), v současné době se stále více přechází na mouku pšeničnou. Bohužel převážná většina tmavého pečiva v České republice se vyrábí z připravených hotových směsí, do takového pečiva se pak přidávají některé látky (karamel, čekanka), které zásadním způsobem změní celkovou barvu.


Rozdíl mezi cereálním a celozrnným pečivem
„Cereální“ pečivo a chléb se vyrábí zobilí. Abychom tomu rozuměli: slovo „cereální“ znamená „obilný“ a to se může dobře zaměnit za slovo „celozrnné“. Dávejte pozor na reklamní a marketingové tahy obchodníků, kterým skáčeme na označení „cereální pečivo“.

To může být obyčejný rohlík zbílé, pšeničné, rafinované mouky, obarvený karamelem a posypaný semínky, ale nemusí (může být také zmouky celozrnné pšeničné, žitné atd.). Naopak „celozrnné“ pečivo, je vyráběno zmouky celozrnné (ne rafinované-bílé mouky), skutečně přirozeně tmavěji zbarvené, ale na pultech obchodů se shání obtížněji a je výrazně dražší.
◼ redakce inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Doktor Ox, muzikálová komedie, ve které konečně každý může milovat, koho chce

Zprávy

Babiš, Hamáček a Filip poprvé jednají o vládní spolupráci

Bydlení

Jaký má mikrovlnka dopad na kvalitu jídla a vaše zdraví? Možná budete překvapeni