خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Trápí Vás popraskané paty? Máme pro Vás babské rady, jak nad nimi vyzrát. • Styl / inStory.cz
 

Trápí Vás popraskané paty? Máme pro Vás babské rady, jak nad nimi vyzrát.

Popraskané paty jsou estetickým i zdravotním problémem.
 Zdraví 
05. května 2017 20:23 / Shutterstock
  19   4
Popraskaná pata může být nejen velkým estetickým problémem v letních měsících, kdy na nohách velmi často máme jen sandály či jinou otevřenou obuv. Jde také o zdravotní problém, který může být velmi bolestivý.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Pokud se ptáte, proč zrovna vy trpíte na bolestivé paty, vězte, že zatím může stát celá řada příčin.

V naprosté většině případů příčiny bychom neměli hledat nějak složitě. Ano ovšem, občas nás může potrápit nějaká mykóza a nebo můžeme mít určité genetické predisposice, ale v naprosté většině případů se dá říci, že za to může nedostatečná hygiena.  Člověk by si měl zvyknout, že péče o paty patří k základním návykům, jako je například čištění zubů či používání mýdla nebo každodenní sprcha. Pokožka na patách prostě vysychá a není to nic nepřirozeného. Přirozeně zrohovatělá kůže má výrazně silnější vrstvu na místech, která jsou více namáhaná a nebo kde je větší riziko různých poškození kůže – jde o naturální ochranu. Samozřejmě v dnešní době nejsme nuceni běhat celý den nebo dokonce celý život bez bot, proto silná zrohovatělá vrstva není až tak žádoucí. A pokud ji budeme pravidelným škrábáním redukovat, odstraníme i nejobvyklejší příčinu, díky které popraskané paty vznikají. Také bychom si měli hlídat, abychom tělu nevysílali signál, že má paty bránit před riziky rychlejším tvrdnutím pokožky – stačí méně chodit na boso a tlačit na paty.  Některé příčiny je ale jen těžko možné ovlivnit, patří k nim výše zmíněné genetické predisposice, mykózy či plísně, ale také například starší věk, braní různých léků (zvláště protisrážlivých), revma nebo lupénka.

Babské rady na popraskané paty

Kromě krémů, použití pilníku a pemzy na popraskané paty pomáhají i domácí „léky“. Babské rady doporučují použít například tyto: 

Sádlo
Obyčejné sádlo použijte namísto krému. Pomůže promastit nohy. Poté, co jej na paty namažete, zabalte chodidla do igelitového pytlíku a přes něj si navlékněte ponožky.

Tvaroh
Působí stejně dobře jako sádlo. I postup je obdobný. Stačí na chodidla namazat silnější vrstvu tvarohu, překrýt igelitovým pytlíkem a navléci si ponožky.
Tvaroh pak nechte několik hodin působit. Nejlepší je, pokud tuto proceduru podstoupíte na noc. Tvarohový zábal pomáhá nejen k odstranění problému s popraskanými patami, ale snižuje také zápach z chodidel.

Citron
Pokožku potřete citronem. Dojde k hydrataci pokožky a jejímu zjemnění.

Ovocná kaše
Patám prospěje masáž ovocnou kaší. Zkuste rozmáčknout banány a směsí si masírujte nohy alespoň deset minut. Pro lepší výsledky si pastu na patách nechte i půl hodiny. Kromě banánu můžete vyzkoušet i papáju. Je to skvělý zdroj vlákniny, která vyživí a zjemní vaše chodidla.

Vosková kúra
Toto je jeden z nejúčinnějších prostředků pro domácí léčbu popraskaných pat. Připravte si jednu svíčku a hořčičný olej. Pastu vytvoříte z roztátého vosku a teplého hořčičného oleje. Pokud ji budete aplikovat na paty na denní bázi, odstraníte popraskání kůže a s ní spojenou bolest.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kazma si vymyslel drsnou autonehodu, aby Mareše připravil o jeho luxusní ferrari

Zprávy

Špatná zpráva pro řidiče. Benzín i nafta v ČR nejspíš výrazně zdraží

Bydlení

Dřevěné palety mohou na zahradě posloužit k pěkným i praktickým vychytávkám