خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Dejte si pozor na žlutou zimnici • Styl / inStory.cz
 

Dejte si pozor na žlutou zimnici

Malý komár přenáší smrtelnou nemoc.
 Zdraví 
15. května 2017 12:00 / Shutterstock
  0   0
Pokud cestujete za dobrodružstvím do některých zemí Afriky či Jižní Ameriky, dejte si pozor na žlutou zimnici. Úmrtnost je vysoká.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Co je žlutá zimnice

Jde o virové onemocnění, které je přenášeno komáry. Objevuje se v mnoha afrických, jihoamerických ale také karibských zemích. Dříve se objevily epidemie také v Evropě. Svůj název má nemoc podle možného žlutého zbarvení kůže, které se u některých nemocných dostaví spolu s vysokými horečkami ve třetí fázi nemoci. Asi polovina nakažených cizinců na nemoc umírá. Domorodci mají lepší prognózu. Z nakažených umírá "jen" pět procent.

Příznaky

Nemoc propuká zhruba po třech až šesti dnech od nákazy. Nastává velká únava, nastoupí horečka, bolesti zad, svalů, zvracení. Později může nastat ústup potíží a buď nastává vyléčení nebo nemoc přejde do třetí fáze, kdy se vlivem špatné funkce jater objeví zežloutnutí, opět nastoupí předchozí příznaky a přidává se navíc krvácení v různých částech těla a posléze selhání životně důležitých orgánů.

Léčba

Bohužel neexistuje žádná cílená léčba nemoci samotné. Veškeré snažení lékařů se soustředí na řešení jednotlivých potíží. Jde tedy o léčbu podpůrnou a posilující, aby nemocný svůj boj s nemocí měl šanci zvládnout. I tak se to v mnoha případech nepodaří.

Prevence

Jedinou účinnou formou ochrany je očkování, které je do některých zemí povinné a měli byste se informovat, zda do země, kam budete cestovat očkování potřebujete. Někdy ale může být rozumné nechat se naočkovat i v případě, že jedete do sousední země, či máte větší pravděpodobnost, že se budete pohybovat v přírodě či v oblasti, kde je vyšší výskyt komárů. Zatímco přírodní forma nemoci je vázána spíš na období dešťů, existuje i celoroční forma městská. Očkování je od minulého roku chápáno jako doživotní a začíná fungovat desátý den po podání očkovací látky.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Kde je v Evropě nejhezčí koupání? Pár tipů, kde najdete nejkrásnější evropské pláže

Zprávy

Reakce na Merkelovou výrok o odsunutých Němcích. Jak reagoval prezident a ostatní politici?

Bydlení

Hit eko domácností? Užiteční kamarádi, jejichž zásluhou získáte krásný substrát