Neriskujte zdraví svých dětí! Důležité zásady pro pobyt dětí na slunci

 Děti 
29. května 2017 08:30 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Nejen opalovací krém dokáže děti před slunečními paprsky ochránit. Shutterstock
Blíží se léto a sním i dovolené u moře, v Čechách u vody, koupaliště budou praskat ve švech a obecně začneme všichni chodit víc ven, když už konečně bude svítit sluníčko. Jenže slunce nemusí být vždy dobrý kamarád. Rozhodně ne pro malé děti.

Každý člověk je jinak citlivý na sluneční záření. Někdo se opálí hned dohněda, někdo se neopálí skoro nikdy, ale naopak se často spálí. Někomu stačí krém s nižším UV filtrem, někdo potřebuje padesátku. Děti jsou ale úplně stranou a jejich pobyt na slunci je třeba řešit mnohem víc.

Dětská kůže

Děti mají obecně kůži mnohem jemnější, než dospělí lidé. Jejich pokožka reaguje na UV záření mnohem citlivěji a musíte ji proto před slunečními paprsky důkladně chránit. Lékaři dokonce doporučují, že děti mladší dvou let by se měly pobytu u moře kvůli zvýšenému UV záření úplně vyhnout.

Riziko rakoviny

Dle výzkumů stačí méně než deset spálení za život a riziko onemocnění rakoviny kůže a tvorby zhoubných melanomů je mnohonásobně vyšší. Počítá se ale i celkově strávená doba, po kterou se dítě vystavuje působení UVB záření.

Nepodceňujte stín

Nespoléhejte na to, že děti udržíte jen ve stínu. Za prvé se vám to u větších dětí nejspíš nepovede a za druhé nikde není psáno, že ve stínu se dítě nemůže spálit. UV paprsky se mohou odrazit například od písku, vody nebo betonu a mohou dítě ohrozit i pokud si zrovna hraje ve stínu. Zrovna tak není pravda, že slunce, které se schovalo za mraky, neopaluje. Propustí dokonce až devadesát procent slunečních paprsků.

Zásady pro pobyt dětí na slunci

Mažte, mažte, mažte!

Ať už pojedete k moři, nebo se jen budete pohybovat s dětmi na slunci, vždy je před procházkou celé namažte krémem s nejvyšším UV faktorem. Nejkvalitnější krémy seženete v lékárně, ale dobré opalovací krémy nabízí i nespočet drogérií. I v případě, že je krém voděodolný, namažte dítě vždy po výlezu z vody a při zvýšeném pocením krém také aplikujte častěji a nešetřete množstvím. Nezapomínejte namazat ani rty, ušní boltce a nárty.

Pokrývka hlavy je nutná

Samotný krém ale vaše dítě před slunečními paprsky neochrání. Odhalená dětská hlava, která je zpočátku téměř bez vlasů, se může snadno spálit a navíc může dítě dostat úžeh. Vhodné jsou čepičky s kšiltem, kloboučky, nebo kšiltovky s prodlouženou zadní částí, která chrání i zátylek. Když čepičku občas namočíte, dítě to příjemně ochladí.

Nejnevhodnější doba

Přímý pobyt na slunci se obecně nedoporučuje dětem do tří let. Mezi jedenáctou hodinou dopolední a třetí hodinou odpolední byste dítě neměli vystavovat slunečnímu záření vůbec. V tuto dobu je to nejvíce škodlivé i pro dospělého člověka. Dítě nemusíte odvést domů, stačí, když jej budete držet ve stínu.

Dohlédněte na pitný režim

Dítě při letních radovánkách často a snadno přehlédne pocit žízně. Od toho jste vy, abyste jeho pitný režim kontrolovali. Obzvlášť ve velkém vedru je důležité, aby se dítě napilo dřív, než začne tělo cítit žízeň. Pomoci mohou ovocné svačinky jako meloun, pomeranč, okurka, které obsahují hodně vody. I tak u sebe vždy mějte dostatek vody pro sebe i pro své dítě.

A jak chráníte před sluncem své děti vy? Jak je dokážete udržet ve stínu a jak vysokou UV ochranu používáte?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve