خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Chraňte děti před počítači, nabádá známý český psychiatr! • Styl / inStory.cz
 

Chraňte děti před počítači, nabádá známý český psychiatr!

Přehnané vysedávání u počítače dětem škodí po fyzické i psychické stránce.
 Děti 
28. října 2016 08:54 / Internet
  35   0
Počítač a děti, to je věčné téma rodičů současných dětí. Čas od času se někde objeví studie, která dokazuje blahodárný účinek počítače na děti. V drtivé většině se ale odborníci shodují, že nadměrné sezení u počítače dětem škodí. Fyzicky i psychicky!
خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Známý český psychiatr Karel Nešpor je přesvědčen, že to, jaký dopad bude mít kultura a někdy i nekultura počítačů a internetu na děti a dospívající, hodně záleží na rodičích. A varuje, že opatrnosti není nikdy dost! Rizika spojená s nadměrným vysedáváním u počítače jsou totiž velká a závažná! "Sedavý způsob života vede k řadě onemocnění. Jde například o obezitu, cukrovku, vadné držení těla a onemocnění pohybového systému. Typicky se objevují bolesti šíje, ramen, bederní páteře a zápěstí," upozornil Nešpor.

Zdaleka ale nejde o jediný problém. Extrémní láska dětí k počítači způsobuje i to, že si děti nedokáží rozvhrnout čas, nepravideně jí a nemají ani dostatek spánku. Navíc začnou podle Nešpora daleko více inklinovat k většímu riskování v reálném životě, což logicky vede k vyššímu riziku úrazů. O nemocích očí ani nemluvě. "Existuje i určitá souvislost mezi excesivním věnováním se videohrám a některými typy epilepsie. Negativně to ovlivňuje i mezilidské vztahy, dětem se zhorší školní prospěch a násilí v počítačových hrách zvyšuje i agresivitu," dodal Nešpor. Malí počítačoví maniaci mají sklon ke rvačkám a šikanování. A jedna studie dokonce tvrdí, že "počítačové děti" daleko častěji podléhají drogám a alkoholu.

Jak malé závisláky od počítačů dostat? Odborníci mají pro rodiče několik rad. Dospělí by měli být ke svým dětem vřelí, laskaví a zajímat se o ně, na straně druhé pak musejí být schopni prosazovat rozumná pravidla, zajistit rodičovský dohled a pevnost. A hlavně dětem nabídnout alternativu. "Měli byste stanovit přiměřená pravidla týkající se práce s počítačem i dalších stránek života dítěte a účinně je prosazovat. Pravidla se mohou týkat doby, kdy je možné být u počítače, délky času takto stráveného času i jeho náplně," uvedl psychiatr Nešpor.

Rodiče by se také měli naučit počítač ovládat a čas od času přes historii zkontrolovat, co náš potomek na internetu vlastně dělal, jaké stránky navštěvoval a podobně. Existují také speciální softwarové aplikace umožňující například používat počítač pouze ve vymezeném čase. Rozumná pravidla zahrnují také zákaz posílání osobních fotografií a materiálů o vaší rodině neznámým lidem. Z tohoto hlediska představují zvýšené riziko počítače vybavené webovou kamerou. Její spuštění poskytuje neznámým lidem mnoho rizikových informací o dítěti i o vašem bytě. Webovou kameru zajistěte proto raději heslem.

"Z pochopitelných důvodů by dítě nemělo nikomu svěřovat hesla a jiné citlivé údaje. K číslům bankovních účtů, heslům a podobně by se dítě vůbec nemělo dostat a neměly by ani být na pevném disku. Nejlépe je citlivá data zašifrovat nebo alespoň chránit heslem a mít je na přenosném médiu, aby byly dětem nedostupné. K tomuto účelu jsou vhodné některé flashdisky," doplnil Nešpor. Dodal, že nedostupné pro dítě by samozřejmě měly být i kreditní karty rodičů. "Pravidelně kontrolujte položky na bankovních účtech, jestli tam nedošlo k nezvyklému úbytku peněz. Velkým rizikem pro rodinné finance jsou zejména hazardní hry na internetu," uzavřel psychiatr.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Zprávy

Jak se bude dál vyvíjet kurz české koruny?

Bydlení

Jak jednoduše vyndat ze zámku zalomený klíč?

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن