Plánujete dovolenou s malým dítětem? Co nezapomenout sbalit

 Děti 
20. června 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Cestování s malými dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Shutterstock
Je úplně jedno, jestli se chystáte k moři nebo na chalupu a jestli tam strávíte týden, dva nebo jen víkend. S malým dítětem je zkrátka potřeba balení důkladně promyslet a být připraven prakticky na cokoliv.

Zrovna se chystáte balit? Tak to se vám určitě budou hodit následující rady. Jestliže už máte sbaleno, zkontrolujte si, zda jste na nic nezapomněli. Každé miminko má samozřejmě jiné potřeby, tak následující doporučení berte pouze jako doplněk k vašemu běžnému seznamu.

Procházky a cestování

Autosedačka – nejspíš ji už máte nainstalovanou v autě.

Kočárek – na kočárek s největší pravděpodobností nezapomenete, ale myslete také na síťku proti hmyzu, sluneční clonu (stačí počítat s jednou látkovou plenou navíc) a pláštěnku na kočárek v případě deště. Fusak zvažte, ale v létě vám nejspíš bude stačit deka.

Nosítko nebo šátek – pokud se chystáte na procházky po volné přírodě, určitě se vám budou hodit. Pro větší děti můžete přibalit krosnu. Výhodou oproti kočárku je, že nezabírají skoro žádné místo v autě a vyjdete s nimi i na místo, na které se nedostanete s kočárkem.

Látkové pleny – těch není nikdy dost. Využijete je nejen na ublinkávání, ale také jako sluneční clonu, nebo jimi můžete ve velkém horku děťátko přikrýt.

Oblečení - sbalte s sebou dostatečné množství. Lepší více, než méně. Nezapomínejte, že děti často ublinkávají, počůrávají a pokakávají se. Klidně plánujte dvě body na den, dvě pyžama, několikery punčocháče a tepláky, kloboučky, mikiny. Pro hodně malé děti balte tak, jakobyste měli dvě. A nebo se pak spoléhejte na to, že budete prát a sušit.

Spinkání

Cestovní postýlka – aby mělo vaše děťátko kde spát. Určitě s ním můžete spát ve velké posteli, ale jednak je to delší dobu nepohodlné a za druhé v ní nemůžete nechat spát miminko samotné přes den, protože hrozí riziko pádu. Cestovní postýlky se dají sehnat i relativně levně a vzít je můžete kamkoliv.

Deka – mějte alespoň dvě. Jednu na přikrytí, druhou na trávu, abyste mohli s děťátkem relaxovat venku v přírodě.

Zavinovačka – pro cestování s novorozencem a velmi malými dětmi přibalte i zavinovačku.

Dudlík – je vaše dítě zvyklé před spaním dudat? Pak by mohlo zapomenutí dudlíku znamenat probrečenou celou dovolenou!

Plyšák – některé děti rády usínají s oblíbeným plyšákem nebo jinou hračkou. Nezapomeňte na ni!

Hračky - vezměte ale i další hračky. Jak ty oblíbené, tak ty, které dítě zatím moc nezná. Hlavně nepohyblivé děti musí mít neustále co objevovat.

Chůvička – usnadní vám uspávání děťátka a jeho následnou kontrolu.

Potřeby pro hygienu

Vanička – určitě je pohodlnější, když máte dítě kde vykoupat. Ve sprchovém koutě hrozí riziko uklouznutí a do vany byste museli napustit zbytečně moc vody, aby se v ní miminko dalo položit. Samozřejmě ani jedna z možností není zavrženíhodná, dítě nakonec můžete omýt jen žínkou, jen jde o to, že je to pohodlnější v malé vaničce.

Plínky – nejspíš už víte, kolik plínek vaše děťátko za den spotřebuje. Vynásobte si počet plen dny, které chcete na dovolené strávit a pro jistotu jich sbalte o deset víc.

Podložka na přebalování – v nejhorším můžete použít i ručník, ale přebalovací podložka lze omýt, je skladná a krásně se vejde i do přebalovací tašky ke kočárku, takže ji budete mít kdykoliv u sebe.

Ručník – především hodně malé děti by měly mít ručník jen pro sebe. Vezměte ale určitě dva, kdyby dítě ručník například počůralo.

Vlhčené ubrousky – ideální řešení na cesty. Doma dítě klidně jen omývejte vodou, ale několik kilometrů od domova, například cestou na vyhlídku, se vám budou náramně hodit.

Tělové mléko – pokud jste zvyklí své děťátko mazat, nezapomeňte na krém.

Krém na zadeček – obzvlášť v letních dnech, kdy se děti potí a v plenkách paří, nezapomeňte na krém proti opruzeninám.

Opalovací krém – volte s vysokým faktorem. Ani tak ale miminka nevystavujte přímému slunečnímu záření.

Prací prostředek - v případě, že budete potřebovat vyprat poblinkané nebo pokakané oblečení, se vám bude hodit.

Výživa

Lahvičky a savičky

Sterilizátor a ohřívač lahví – některé lze zapojit přímo v autě.

Termoska – hodí se jak na procházky, tak ale i na noční krmení, pokud již nekojíte.

Odměrky na mléko – uzavíratelné dávkovače na umělé mléko jsou k nezaplacení. Jen odměříte požadované množství, zavřete a pak klidně v noci za tmy nasypete do lahvičky, zalijete vodou a máte hotovo. Na dovolené pod stanem k nezaplacení.

Umělé kojenecké mléko – pokud nekojíte, vezměte s sebou dostatečné množství mléka, na které je dítě zvyklé.

Skleničky s jídlem – i když vaříte dítěti první příkrmy z čerstvých potravin, pro jistotu sbalte i pár kupovaných dětských výživ nebo si je dopředu zavařte s sebou. Nikdy nevíte, jaké budete mít na dovolené podmínky.

Kapsičky s ovocem – ideální na cesty. Levně seženete i takové, které obsahují pouze ovoce bez jakýchkoliv dalších přídavků.

Lékárnička

Při cestování s dětmi vždy myslete na nejhorší. Lepší je něco nepoužít, než potřebovat a nemít. O lécích to platí dvojnásob.

  • Léky na sražení vysokých teplot
  • Tišící léky ve formě čípků
  • Sirup proti kašli
  • Sprej proti rýmě
  • Kapky do očí
  • Gel na bodnutí hmyzem
  • Léky proti průjmu
  • Mast nebo gel na zoubky
  • Dětská desinfekce
  • Teploměr
  • Náplasti, obvazy

Pokud jsme na něco zapomněli, budeme rádi, když nám to připíšete do komentářů a obohatíte tak ostatní maminky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47