Jak se vyhnout zdravotním potížím a dalším rizikům na dovolené

 Zdraví 
25. června 2017 08:35 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Krásné na pohled, nepříjemné při šlápnutí. Shutterstock
Dovolená by měl být čas, který prožijeme ve spokojenosti a pokud možno bez nemocí a trápení. Na co si dát pozor a jak se vyhnout problémům? Poradíme.

Pozor na sluníčko

V první řadě je třeba myslet na to, že pokud jedeme někam více na jih anebo třeba i do hor, mohou být porce slunečního záření větší než u nás doma. Měli bychom proto začínat se sluněním velmi opatrně. Koneckonců víme, jak nebezpečné slunce může být, pokud se spálíme. Jestliže nechcete zbytek dovolené prožít v horečkách a s bolavými zády nebo jinou částí těla, pak si sluneční lázeň dopřávejme jen mírně, používejme kvalitní opalovací krémy a mějme zakrytou hlavu. Nezapomínejme na pitný režim, aby se naše tělo nepřehřálo. Zvlášť citlivé jsou v tomto případě děti.

Pozor na průjmy

Cestovatelský průjem je další trampota, která nás může potkat v zahraničí. Čím exotičtější cizina, tím pravděpodobnější výskyt, ale průjem můžete dostat klidně i na Balatonu. Důvodem je, že při vyšších teplotách se více množí bakterie a při neopatrném pojídání všeho možného může dojít k zavlečení infekce do našeho těla. V exotické cizině se držme starého pravidla: „Pokud to nemůžeš oloupat nebo uvařit, tak to nejez“. Pijme balenou vodu a zmrzlinu raději kupujme též zabalenou. Ona ta točená může být problematická i u nás. S sebou si berte vždy zásobu živočišného uhlí a endiaronu. Pokud nechytnete zrovna salmonelu, měli byste být do dvou dnů fit.

Pozor na alergie na hmyz

Komáři koušou nejen u Berounky, ale i u moře. Protože jedete jinam než obvykle, může vás pokousat nějaký jiný hmyz s jinou infekcí a vaše tělo může reagovat nepříjemnou alergickou reakcí. Ve výbavě by proto neměla chybět antihistaminika a vhodný krém na hmyzí bodnutí. Tak ve většině případů problém zvládnete a nebudete muset na dovolené vyhledávat lékaře.

Pozor na mořské ježky aneb dbejte na doporučení

Návštěvníci Chorvatska vědí, že do vody na mnoha místech lze vstoupit jen ve vhodné obuvi. Jednak kvůli kamínkům, a hlavně kvůli mořským ježkům. Nepodceňujte tato doporučení, neboť ostny mořského ježka se v ráně zlomí a způsobí rozsáhlé poranění, které se zanítí a bude vyžadovat odbornou pomoc. I na jiných místech přemýšlejte vždy o tom, abyste jednali podle doporučení místních. V některých lokalitách hrozí velké vlny, které vás odvlečou na otevřené moře, jinde může být nebezpečí žraloků.

Pozor na prázdninový sex

Velký problém si můžete způsobit, pokud podlehnete pokušení a prožijete prázdninový románek s jinak neznámým cizincem. Výsledkem může být některá sexuálně přenosná nemoc. Pokud už se chcete do takového dobrodružství pustit, důsledně proto požívejte kondom. Snad do ještě horší situace se mohou dostat mladé dívky, když se nechají pozvat na pláži na drink a následně zjistí, že jsou omámeny a uneseny, aby sloužily jako společnice kdesi na Blízkém Východě nebo někde jinde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008