خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak se zbavit bolestí svalů • Styl / inStory.cz
 

Jak se zbavit bolestí svalů

Protahovací cviky po zátěži jsou dobrým řešením.
 Zdraví 
26. června 2017 14:40 / Shutterstock
  4   0
Určitě znáte tu situaci, kdy podniknete pořádný výšlap nebo se jdete proběhnout a druhý den jste úplně zničení. Jak takovému stavu předcházet a jak ho odstranit? Máme pár tipů.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Je na vině kyselina mléčná?

Dlouhou dobu se myslelo, že hlavním viníkem je kyselina mléčná, která zůstává ve svalech po zátěži. Ve skutečnosti je tomu jinak. Kyselina mléčná se podílí na uvolňování energie a získávání krevního cukru z glykogenu. Z hlediska našeho pohybu je proto výhodná a potřebná. Je pravda, že její přebytek zůstává ve svalech po zátěži a pokud je jí hodně, může způsobit tzv. svalovou horečku, která se projeví intenzivním pálením a horkostí svalů. Tento stav je nepříjemný, ale dá se mu předejít tím, že si po odpočinku ještě lehce zaběháme či vykonáme některé uvolňovací cviky.

Málo trénujeme

Odborníci se shodují v tom, že svalové problémy jsou způsobeny zejména malou trénovaností. Zátěž, která nám způsobí bolesti těla i druhý den bývá obvykle důsledkem špatné přípravy. Jedinou cestou je proto zařadit více drobnějších aktivit a tréningů. Nepřetěžovat se, ale pravidelně dávkovat zátěž, aby si tělo postupně zvykalo. I vrcholoví sportovci by neposkytli ty výkony, které dávají bez potřebného cvičení. Platí to i pro běžného člověka, který má touhu chodit po horách, jezdit na kole či uběhnout maratón nebo třeba jen pár kilometrů.

Když už svaly bolí

Pokud jsme se už dostali do situace, že nás svaly opravdu bolí a cítíme se špatně, může být na vině i něco jiného. Dost možná jsme výkon museli podat při velkém vedru. Naše potíže tak jsou z části z přehřátí, dehydratace a přetažení. Při pocení se z těla navíc vyplavují důležité minerály a další látky, takže je třeba doplňovat zejména soli a prvky jako je hořčík.

Není od věci si dopřát horkou koupel a uvolnit svalstvo. Protažení a masáž se také hodí. Největší chybou tak je, pokud jedeme někam do neznáma, uděláme pořádnou procházku, sedneme do auta a jedeme tři hodiny domů. Svaly během cesty ztuhnou a druhý den dělají neplechu. Mysleme proto při svých aktivitách na čas pro uvolnění a regeneraci.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Trápení Hanky Reinders Mašlíkové: Co krásné moderátorce chybělo ke štěstí?

Zprávy

Nejdůvěryhodnější mezinárodní politik? Výsledek průzkumu pořádně překvapil

Bydlení

Způsobů, jak pověsit záclony, existuje několik. Každému vyhovuje něco jiného