Senná rýma vás může potrápit i v létě! Jak se proti ní nejúčinněji bránit?

Kýchání, smrkání, svědění nosu a očí - to vše dokáže zkazit celé léto. Co dělat, když ani léky nepomáhají?
 Zdraví 
05. srpna 2017 07:37 / Shutterstock
  1   1
Mohli byste si myslet, že senná rýma se projevuje především na jaře, kdy začíná příroda ožívat a všude kolem všechno kvete. Vrchol pylové sezóny je ještě o pár týdnů později, tedy kolem června, ale klid od senné rýmy nebudete mít ani v létě. Jak ji poznat a jak se proti ní bránit?

Nejlepší kamarád kapesník

Jste si jisti, že jste nepřišli do kontaktu s žádnou nakaženou osobu, neprostydli jste a i tak máte stále v ruce kapesník a utíráte si nos? Velmi pravděpodobně máte alergickou rýmu. Senná rýma je nejrozšířenější alergií vůbec a jen u nás jí trpí asi 5 % obyvatelstva.

Jak poznat sennou rýmu

S největší pravděpodobností vše začne nenadálým kýcháním. Jakmile alergen podráždí sliznici nosu, okamžitě začnete kýchat a to i několikrát po sobě. Může se přidat i svědění v dutině ústní, svědění uší, a jelikož postižená sliznice nosohltanu produkuje zvýšené množství tekutého hlenu, začne vám nepřetržitě téci z nosu. Chcete smrkat, nos máte opuchlý, ale rýma je jen vodnatá a nos je vlastně často prázdný. Pokud je nos ucpaný, přidávají se i bolesti hlavy. Alergici také mají často zarudlé oči, které pálí a nadměrně slzí.

Co nás v létě může trápit

Na jaře sice kvetou všechny stromy, ale v létě je vystřídají louky, některé z nich se i sečou, při sušení sena se víří prachy a pyl, sečou se trávníky. Později se také při sklizni obilí víří okolo kombajnů oblaka prachu s částečkami obilí. Potrápit nás ale mohou i některé stromy, trávy a plevele. „Sennou rýmu“ ale můžete chytit i na konci léta nebo na podzim, kdy nastupují plísně. Ty jsou schované na povrchu shnilého dřeva nebo ovoce, ale i na opadaném listí.

Jak se alergii vyhnout

Základem prevence je hlavně se kontaktu s alergeny co nejvíce vyhnout. V nejrizikovějším období, tedy především na začátku léta, se doporučuje vyhnout se pobytu v přírodě, a to hlavně k večeru. Sluneční brýle zabrání vniknutí pylu do očí a každodenní sprcha smyje z vlasů a těla drobné částečky, které by vás mohly zbytečně dráždit.

Jistější metodou jsou léky na prevenci senné rýmy, tedy antialergika, která se užívají po celou sezónu a chrání vás tak před nepříjemnými projevy alergie. Další možností jsou léky na odstranění zduření sliznic, které pomohou uvolnit ucpaný nos. Většinou se jedná o spreje a nosní kapky, které ovšem bohužel neúčinkují dlouho a neléčí příčinu, jen příznaky. Mnohem účinnější jsou antihistaminika, která zabraňují vzniku alergické reakce.

Vakcinace jako prevence

Mezi známou a účinnou prevenci patří v dnešní době i vakcinace, kdy alergik dostane sérii vpichů s účinnými látkami, které ho ochrání celou sezónu. Jedná se o jediný druh léčby, který postihuje jádro nemoci a ne jen jejích příznaků. Musí se s ní však začít včas, a to až rok, ale minimálně půl před začátkem pylové sezony.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Kam dál?
Ranní rozcvička vás nastartuje. Vyzkoušejte.
Jak poznat kvalitní med a jak ho správně skladovat
Jak se bránit útočícím klíšťatům
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tenhle český herec drží hladovku, aby porazil rakovinu! Podaří se mu to?

Zprávy

Do čela ČSSD by se rád postavil tento muž. Má ale podmínku

Bydlení

Jak vybrat pohodlnou matraci: Na co si dát největší pozor?