Voda z plastové lahve? Doslova pohroma pro naše zdraví

Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Ostatní 
09. srpna 2017 12:03 / Shutterstock
  12   0
Pokud při sobě neustále nosíte láhev vody, kterou několikrát za den "dotankujete", pak gratulujeme, zvládáte pitný režim na jedničku s hvězdičkou. Jenže ani pečlivé vyplachování váš organismus neochrání před hrozbou, která číhá v útrobách opotřebované PET láhve.

Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku. Na vině je bisfenol A (běžně známý jako BPA), chemikálie používaná na výrobu plastů. Tato škodlivá chemická látka se může vyluhovat do vody a navíc v mikroskopických trhlinách plastových lahví se rychle množí nebezpečné bakterie. Důsledky na zdraví mohou být vážné.

Podle odborníků určité chemikálie nacházející se v plastových lahvích mohou mít vliv na reprodukční systém v našem těle. Mohou ovlivnit ovulaci a zvýšit riziko hormonálních problémů, jakými jsou syndrom polycystických vaječníků, endometrióza a rakovina prsu.

Více bakterií než na záchodě

Ačkoliv bisfenol A není žádnou novinkou a mnozí o jeho přítomnosti v plastových lahvích vědí už dávno, nejnovější věda drží v rukou důkaz o škodlivosti bakterií, které se v těchto lahvích vyskytují a úspěšně množí. Ve studii, zveřejněné v časopise Treadmill Reviews, výzkumníci testovali láhve s vodou opakovaně používané jeden týden a zjistili, že počet bakterií dosáhl v průměru více než 900 000 jednotek na čtvereční centimetr! To je více než na toaletách. Aby toho nebylo málo, 60 procent těchto bakterií bylo schopno způsobit vážné zdravotní následky.

Jak se tomu vyhnout?

Pokud si chcete zajistit pravidelný pitný režim bez jakékoliv újmy na zdraví, měli byste se vyhnout opětovnému používání plastových lahví, které jsou obecně určeny na jedno použití. Ze zdravotního hlediska je určitě výhodnější investovat láhve skleněné, případně z nerezové oceli. Nejen, že prospějete svému tělu, ale ušetříte i životní prostředí.

📷
5
fotografií
Monika Thomsonová | inStory.cz
Kam dál?
Nejčastější sny a jejich význam
Na výpary z vonných svíček byste si měli dát velký pozor
Seznamte se! Tohle je malý zázrak přírody, který se doporučuje nepodceňovat
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Lenka Kořínková vždy byla svá a originální, ale tohle přehnala!

Zprávy

Další obstrukce? Poslanci chtějí nahlížet do spisu Čapí hnízdo přímo ve Sněmovně.

Bydlení

Myslíte si, že na záchodovém prkénku je nejvíc bakterií? Pak budete překvapeni