Smrkání může v některých případech vést až k zánětu dutin

 Zdraví 
16. srpna 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Rýmu nemusíte chytit jen v zimě. Viry útočí i v létě a klimatizace a alergeny nám také moc nepomáhají. Shutterstock
Už maminky nám od dětství vštěpovaly, že pokud jsme nastydlí, nemáme popotahovat, protože je to nechutné. Jsme tedy zvyklí vzít do ruky kapesník a smrkat a smrkat a smrkat. Bohužel to není vždy správně. Příliš časté smrkání může být někdy dokonce na škodu.

Co způsobuje pocit ucpaného nosu?

Rýma a pocit ucpaného nosu k sobě prostě patří. Proto jakmile začneme mít pocit, že se nám špatně dýchá, začneme se pokoušet nos zprůchodnit, a tak začne nekonečný maraton smrkání. Pocit ucpaného nosu ale není způsoben přemírou hlenů, nýbrž oteklou sliznicí. Tím, že budete sliznici nadále dráždit smrkáním, si akorát způsobíte zánět nosohltanu, horních cest dýchacích nebo přímo sinusitidu (zánět dutin), která už vyžaduje antibiotickou léčbu. Kdo měl někdy ucpané dutiny, ví, že alespoň týden necítíte vůně, chutě a máte pocit, že vám bouchne hlava.

Smrkat nebo nesmrkat

Tím, že smrkáte, nadále prokrvujete již oteklé sliznice a opakovaně je dráždíte. Sliznice otékají víc a víc a rýma již není schopna téměř vytékat ven, a to ani s vaší obrovskou snahou ji všechnu vysmrkat. Vlastně smrkáte čím dál tím více, ale ven vychází méně, protože rýma se začne usazovat cestou v dutinách. Proto vás většinou začne silně bolet hlava, a to hlavně v předklonu. Pokud tedy nemusíte, nesmrkejte. Smrkejte až opravdu ve chvíli, kdy už to jinak nejde. Často ale pomůže nos jen otřít.

Lepší je sprej

Nežli neustále dráždit nosní sliznice, raději použijte nosní sprej nebo kapky, které pomůžou hlen rozpustit a navíc otok sliznice sníží. Někdy úplně stačí mořská voda nebo Vincentka, ale nejlépe vám poradí v lékárně. Když budete mít chvilku času, nasypte do skleněné misky heřmánek a zalijte ho horkou vodou. Nad miskou se skloňte, přehoďte si přes hlavu ručník a výpary inhalujte.

Viry nebo alergie

Akutní, chronická nebo alergická rýma? Akutní rýma na nás většinou číhá v podobě virů na každém rohu a šíří se kapénkovou infekcí. Neléčená akutní rýma se může začít vracet v podobě chronické, kterou způsobí stejné viry, ale tělo je natolik oslabené, že se jim neubrání. Pak je tady také alergická rýma, která začíná jako vodnatý výtok z nosu. Tuto rýmu opravdu není potřeba smrkat! Vytéká sama, a proto ji jen otírejte. Smrkáním této rýmy - nerýmy si snadno zaděláte na zánět dutin, jelikož sliznici neustálým smrkáním tak rozdráždíte, že můžete nos zevnitř téměř zavřít a nahromaděný hlen, který se postupně začne tvořit, se pak hromadí v dutinách, kde dělá neplechu.

Odsávat dětem nebo ne?

A stejně tak je to u malých dětí. S tím rozdílem, že s jakoukoliv nemocí u dětí je lepší hned navštívit lékaře, který zvolí, jakou nastolit léčbu. Někdy ale dětský lékař předepíše jen dětské kapky do nosu, které obsahují mořskou sůl a žádná speciální léčba není nutná.

Jestliže jsou děti ještě tak malé, že neumí na povel smrkat, sledujte stav jejich nosu. Pokud je ucpaný zelenou hustou rýmou, nejprve aplikujte kapky nebo sprej. Zlepší-li se průchodnost dírek, jen nosík otřete a neodsávejte. Pokud dítě zvládá dýchat nosem – neodsávejte. Vždy radši snižujte otok sliznice sprejem do nosu. Odsávejte až v případě, že dítěti jinak neulevíte, ale i tak odsávejte s mírou, ať dítěti ještě neuškodíte. Doporučuje se odsávat především na noc, aby se děťátku lépe spalo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve