خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Syndrom zavrženého rodiče • Styl / inStory.cz
 

Syndrom zavrženého rodiče

Syndrom zavrženého rodiče je nejzákeřnější a nejmocnější zbraní matek proti jejich úhlavnímu nepříteli: otci dítěte.
 Děti 
17. srpna 2017 19:20 / Shutterstock
  105   17
Rakovinou, která zasahuje značnou část dětí z rozvedených rodin, je syndrom zavrženého rodiče.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Zhruba 7000 chlapců a děvčat v Česku může každoročně začít trpět takzvaným syndromem zavrženého rodiče. Tvrdí to soudní znalec Eduard Bakalář a advokát Daniel Novák. Po rozchodu či rozvodu totiž jeden z partnerů své potomky proti druhému často popouzí, takže k očerňovanému otci či matce děti získají odpor a nechtějí se s ním mnohdy ani stýkat.

Termín Parental Alienation Syndrome, v češtině syndrom zavrženého rodiče, je pojem zavedený Richardem A. Gardnerem v osmdesátých letech 20. století. Do širšího povědomí se tento termín dostává v průběhu 21. století. Jedná se o velmi komplikovanou problematiku týkající se vztahů rodičů a dětí. Odcizením nebo zavržením jednoho z rodičů je silně narušen rodičovský vztah mezi tímto rodičem a dítětem.

Rozvodem loni v ČR skončilo zhruba 33.000 manželství. Advokát se soudním znalcem tvrdí, že "podle velmi střízlivého odhadu" polovina dětí z rozpadlých svazků je proti jednomu z rodičů popouzena. Třetinu z těchto chlapců a děvčat se snaží jejich příbuzní prý "naprogramovat" proti jednomu z rodičů velmi silně, další třetinu středně a zbývající mírně. 

"Řekněme, že u 90 procent silně popouzených dětí a u 50 procent popouzených středně se vyvine syndrom zavrženého rodiče. Dostáváme se tak k číslu něco přes sedm tisíc dětí," uvádějí experti. Dodávají, že děti popouzejí obvykle matky proti otcům.
U chlapců a děvčat se objevují trýznivé pocity, které je sužují a vyčerpávají. Mívají narušenou sebedůvěru. Chybí jim navíc i jeden ze vzorů chování - mužského či ženského. V budoucnu pak obtížně hledávají partnera či partnerku, protože je často porovnávají se zavrženým rodičem.

Na syndrom zavrženého rodiče se odvolávají někteří otcové, kteří usilují léta o kontakty se svými dětmi. Pár z nich si na české soudy, které jim styk s potomky léta nezajistily, stěžuje i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Organizace na pomoc obětem domácího násilí ale poukazují na to, že někteří ze stěžovatelů se ke svým ženám v minulosti chovali násilně. U dětí, které byly svědky nadávek a psychického i fyzického napadání v rodině, není možné o syndromu zavrženého rodiče mluvit, zdůrazňují specialisté na problematiku domácího násilí. Chlapci a dívky si totiž agresivní výpady pamatují. S rodičem se pak odmítají stýkat, protože se ho bojí.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Je bití dětí výchovné, nebo už je to týrání?
Nejčastější problémy, které trápí těhule
Co je nejlepší na neštovice a proč už se na ně nedává pudr?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Zprávy

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

Bydlení

Wabi Sabi, styl pro ty, kteří chtějí mít doma něco originálního

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن