Seznamte se! Tohle je malý zázrak přírody, který se doporučuje nepodceňovat

Rakytník je doslova vitamínová bomba
 Ostatní 
04. února 2017 06:50 / Shutterstock
Nejvíce se vyskytuje v Číně, Indii a Mongolsku. Stále častěji se však objevuje i v našich končinách, protože dobře snáší mrazy a barvou svých plodů působí exoticky. Řeč je o rakytníku řešetlákovém.

Rakytník byl dlouho považován jen za okrasnou rostlinu. Ale jestli ho na vaší zahradě pěstujete, ani možná nevíte, jaký poklad doma skrýváte! 

Svým složením je rakytník opravdu výjimečný, protože patří mezi rostliny s největší výživovou hodnotou na světě. Obsahuje 12 - krát více vitamínu C než citron, obsahem karotenu se zase vyrovná mrkvi. Je nepřekonatelným zdrojem vitaminu E a kromě něj obsahuje i všechny vitaminy B, vitamin A, K a F. Důležité jsou i omega 3,6,7 a 9 mastné kyseliny, které pomáhají léčit mnohé kožní nemoci.

Z rostliny se využívají zejména plody, které můžeme zmrazit, sušit, udělat z nich protlak, kompot nebo i likér! Kromě plodů se dají využít i listy, zejména na přípravu čaje. Nejpoužívanějším produktem je však rakytníkový olej. Dá se užívat vnitřně i navenek, vhodné je obojí užívání spojit.

Kde můžeme rakytníkový olej využít?
Rakytníkový olej má velmi významnou roli při léčbě rakoviny a všech vředových onemocnění. Můžeme ho použít jako alternativní léčbu, ale pomáhá také zmírňovat nepříznivé důsledky při chemoterapii a radioterapii. Zvyšuje imunitu organismu a regeneruje buňky, které se při této léčbě ničí. Pomáhá při hojení ran, omrzlin, popálenin, různých ekzémů a také akné. Celkově zlepšuje kvalitu pokožky, zvyšuje její pružnost a omezuje tvorbu vrásek. Dokonce zlepšuje opalování a podporuje růst vlasů!

Jak vyrobit rakytníkový olej doma?
Budeme potřebovat rakytníkové plody a slunečnicový nebo olivový olej. Vysušené plody rozdrtíme, zalijeme olejem a necháme v uzavřené nádobě 3 - 4 týdny na teplém místě. Každý den směs protřepeme a nakonec přecedíme přes plátno. Skladujeme na chladném a tmavém místě v uzavřené nádobě. Můžeme ho užívat i preventivně, 1 čajovou lžičku denně. Při vnějším použití do něj namočíme gázu a přiložíme na postižené místo.

📷
4
fotografie
Jitka Slavíková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Podvod na diváky? Karel z Prostřena je spolužák vnuka Bohdalky a je to herec!

Zprávy

Merkelová zřejmě vůbec netuší, co se kolem děje. Jak jinak si vysvětlit její slova o budoucnosti Evropské...

Bydlení

Sklo je žádaným prvkem mnoha interiérů

1. Sexy moderátorka zpráv TV Prima čeká miminko! Těhotenství tajila celých 5 měsíců!

2. Krainová sesadila z trůnu Verešovou! Sebrala jí zlaté žezlo!

3. Další rakovina v Beverly Hills 90210! Zákeřnou nemoc přiznal i seriálový Dylan!

4. Americká herečka Eva Mendes se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Vypadá skvostně!

5. Aňa Geislerová se rozjela! Pořizuje si jedno tetování za druhým!