Několik druhů vegetariánství. Najdete se v některém?

 Ostatní 
14. srpna 2017 20:41 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Důvody býti vegetariánem mohou být různé ať již etické, zdravotní, každý člověk je originál, každému sedí něco jiného.  Shutterstock
V touze po zdravém a dlouhém životě někteří lidé proměnili jídlo v náboženství. Věří, že jen jejich cesta je ta správná, se seznamy vyvolených potravin pak mávají jako s biblí. Způsobů, jak "správně" jíst, jsou desítky, některé mohou být přínosné, u jiných jde o hazard se zdravím.

Možná to ani nevíte a i vy patříte do skupiny s jazyk lámajícím názvem. Třeba jste flexitarián, protože jíte málo masa. Nebo si jako semivegetarián dopřáváte jen drůbeží maso a ryby. Bezdomovci by zase o sobě mohli prohlašovat, že jsou freegani, protože to zní líp, než když řeknou, že hledají jídlo v kontejnerech. Freegani to tak dělají, vybírají kontejnery u supermarketů, protože je to jejich forma boje proti plýtvání.

Vegetariánství je způsob stravování, který odmítá konzumování některých potravin živočišného původu. 

Má však mnoho podob dle toho co je nebo není povoleno konzumovat, společným znakem je však vždy odmítání masa:

Vegetariánství: není povolena konzumace některých produktů živočišného původu (maso včetně ryb a mořských plodů)

Veganství: není povolena konzumace veškerých produktů živočišného původu (tzn. i mléčné výrobky, med či vejce), jde o přísnější formu vegetariánství.

Ovovegetariánství: veganství při kterém jsou povolena vejce a med 

Laktovegetariánství: veganství při kterém jsou povoleny mléčné výrobky a med

Laktoovovegetariánství: veganství při kterém jsou povolena vejce, mléčné výrobky a med

Su vegetariánství: není povolena konzumace produktů živočišného původu a páchnoucí zelenina (šalotka, cibule, pórek, česnek apod.)

Frutariánství: jde o přísnou formu veganství, kde jsou povoleny jíst pouze části rostlin, které ji při jejím odebrání nezraní (ovoce, ořechy, zelenina – rajčata, lilek, okurky, obiloviny, luštěniny). Je zapovězena kořenová a cibulová zelenina a listová zelenina či brambory.

Vitariánství: jde o kombinaci veganství a konzumace syrové stravy rostlinného původu (možno připravit při teplotě nižší než 48 °C).

Semivegetariánství: jsou vyloučeny buď určité druhy masa nebo je omezena míra jejich konzumace.

Makrobiotika: základem je konzumace celozrnných obilovin, zeleniny a luštěnin. Nemusí být však vždy přísně vegetariánská, může být povolena konzumace ryb.

Všeobecně se dá říci, že jde o životní styl, který se dotýká nejen stravy, ale jeho zastánci se snaží žít zdravěji – nekouří, odmítají kosmetiku testovanou na zvířatech, někteří se oblékají jen do oblečení při kterém nebylo usmrceno zvíře apod.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47