خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Na zkrocení hněvu funguje snadný trik • Styl / inStory.cz
 

Na zkrocení hněvu funguje snadný trik

Vztek má neblahý vliv na zdraví
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vztahy 
24. ledna 2018 15:11 / Shutterstock
  8   2
Snad každý z nás se občas dostal do situace, kdy ho někdy něco tak naštvalo, že se mu doslova zatemnilo zlostí před očima. Někdo zažívá návaly zlosti jen výjimečně, jiný člověk se dokáže vztekat kvůli jakékoliv maličkosti. Existuje přitom fígl, jak vlastní hněv zkrotit hned na počátku.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Pokud se vztekáte jen opravdu sporadicky, zřejmě nemáte s ovládáním zloby problém. Jestli si ale z vaší zlosti dělá legraci už i vaše okolí, měli byste zpozornět. Už jen proto, že vědci dokázali, že vztek může mít vážný dopad na naše zdraví.

Dopad vzteku na zdraví

Dlouhodobý vztek má negativní dopad například na vysoký krevní tlak, žaludeční vředy nebo astma a může způsobit i poruchy štítné žlázy, cukrovku či deprese. Obzvláště u starších mužů pak hromadění zlostných emocí zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

A pozor! Zdravotní rizika se netýkají jen lidí, kteří jsou zlostní často. Jak zjistili vědci z Harvard School of Public Health, i po jednorázovém výbuchu vzteku mají lidé ještě dvě hodiny po této události pětkrát vyšší riziko srdečního infarktu a třikrát vyšší riziko mrtvice. Chronická zlost a stres způsobují v lidském těle vylučování hormonů a mediátorů. Ty podporují zánět a tím i rozvoj mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob. I z těchto důvodů se vyplatí naučit se svůj vztek ovládat. Je to snazší, než si myslíte.

Ovládnout, ale nedusit

Každý vztekloun by si měl v prvé řadě uvědomit, které situace ho vytáčejí a snažit se jim nejlépe zcela vyhnout. To ale samozřejmě nejde vždy. Vyplatí se proto před každou stresovou situací sám sebe zeptat, zda vám to vztekání stojí za to.

Mějte ale vždy na paměti, že ovládnout vztek neznamená ho v sobě dusit. Potlačovat v sobě vztek je totiž podle odborníků stejně škodlivé, jako samotné výbuchy zlosti. Je nutné odvést negativní emoci jiným směrem.

Jak zkrotit vlastní vztek

Metod, jak ovládnout svůj vztek, existuje několik. Největších úspěchů ale docílíte pomocí zdánlivě banální činnosti, a to hlubokého dýchání. Jde o starou metodu, na kterou nedají dopustit japonští mudrci ani současní odborníci. Známé úsloví "počítej do deseti" má vskutku něco do sebe.

Základ úspěchu je začít zhluboka dýchat hned, jak vás něco rozčílí. Funguje to naprosto spolehlivě. Stačí jen svou mysl soustředit na hluboké nádechy a výdechy a je po vzteku. Když budete z nejhoršího venku, můžete případné zbytky zloby ještě vybít třeba při sportu nebo fyzicky náročné práci. Pokud se naučíte vztek ovládat, uleví se nejen vašemu okolí, ale především vám osobně. O tom, jak se naučit žít s cholerikem, jsme psali zde.

📷
2
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Nejčastější důvody rozvodu. Nevěra k nim nepatří!
"Hodné" holky chlapi nechtějí!
Už jste si někdy zkusili virtuální sex? Může Vám otevřít nepoznané.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Zprávy

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

Bydlení

Wabi Sabi, styl pro ty, kteří chtějí mít doma něco originálního

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن