Příliš mnoho draslíku ohrožuje váš život

 Zdraví 
28. července 2017 08:58 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Všechny tyto chutné a zdravé potraviny nesmíte, pokud máte mnoho draslíku. Shutterstock
Obvykle slýcháme, že za určité potíže může nedostatek některého stopového prvku. Na druhou stranu nás ale může na životě ohrožovat i jejich nadbytek. A v případě draslíku může jít o obrovské nebezpečí. Čtěte dál.

Hrozící smrt

Příliš vysoká hladina draslíku přináší velké riziko vzniku srdečních arytmií a dokonce hrozí i srdeční zástava a následná smrt. Z toho důvodu je dobré, pokud si člověk nechává čas od času udělat základní biochemická vyšetření, aby věděl, jak na tom je. Nepodceňujte proto preventivní prohlídky u lékaře a v případě náznaku různých obtíží se dožadujte odborného vyšetření. Můžete předejít doslova tragédii.

Co vysokou hladinu draslíku způsobuje

Příčin může být celá řada, ale asi nejčastějším důvodem jsou špatně fungující ledviny. Ty mají ostatně na svědomí nezdravé hladiny i jiných prvků jako je vápník a fosfor. Za vyšší hladinou draslíku může stát také užívání léků proti vysokému krevnímu tlaku.

Jak hladinu draslíku snižovat

Vedle léčby příčin, což není často jednoduché a mnohdy ani možné, je třeba dodržovat dietu, která ze stravy vyloučí potraviny bohaté na draslík. Jsou to bohužel mnohé chutné a oblíbené věci. Nemocní tak musí přivyknout jinému způsobu stravování. Pokud jsou kritické různé hodnoty prvků, může být dieta i poměrně přísná.

Které potraviny vyloučit

Při vysoké hladině draslíku musíme zcela vyloučit brambory, rajčata, fazole a další luštěniny, sušené ovoce, obzvlášť meruňky. Zmizet z jídelníčku musí i oblíbené banány, avokádo, ryby a mléko. Hodně draslíku obsahuje i různá jiná čerstvá zelenina. Někdy je řešením zeleninu povařit a vodu slít.

Draslík je pochopitelně obsažen i v mase, také v játrech a ledvinkách. Hodně ho najdeme i v houbách a vejcích. Nevhodné k jídlu jsou i ořechy. Neměli bychom užívat pochopitelně žádné přípravky s draslíkem.

Jiné možnosti jak snížit hladinu draslíku

Draslík se vylučuje potem a močí. Pokud se více potíme, odchází z těla. Jestliže jsme relativně v dobrém stavu, můžeme využít přiměřené fyzické aktivity, která pomůže přirozenou cestou snížit jeho hladinu. Bohužel tento způsob není u mnoha nemocných pro jejich věk a zdravotní stav možný. U lidí se selhávajícími ledvinami je pak vhodným řešením nasazení dialýzy.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve