Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se ho někteří lidé nezbaví ani pravidelným cvičením

 Zdraví 
09. srpna 2022 10:45 / Kateřina Andrýsková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tuk v oblasti paže je častější u žen Pexels
Roztřepaná paže v oblasti tricepsu nevypadá zrovna vábivě. I tak však tuto část ruky nemá posílenou téměř nikdo a většina žen si na její estetickou nedostatečnost stěžuje. Co ale tukové zásoby v této oblasti způsobuje? Někdy se jich totiž nezbavíte ani pravidelným cvičením.

Tuk v oblasti horní části paže není ničím výjimečným. Ať se podíváte kamkoliv vedle sebe, najdete ho u žen i mužů jakéhokoliv věku a hlavně jakékoliv postavy a celkové hmotnosti. Častěji se však vyskytuje u něžnějšího pohlaví. Ať tak či onak, tuk v oblasti tricepsů je velice běžná věc a můžete ji pozorovat hned z několika důvodů. Některé z nich bohužel nelze ovlivnit, jiné jen velice těžko.

Když je na vině dědičnost

To, v jakých místech se na vašem těle vyskytují tukové buňky, je do jisté míry ovlivněno genetickými faktory. V rámci studie z roku 2019 bylo zjištěno, že dokonce desítky genetických faktorů mohou mít na svědomí ukládání tuku v určitých místech na těle člověka, a to více u žen než u mužů. Pokud tedy víte, že tuk v oblasti paží měla i vaše maminka nebo babička, s největší pravděpodobností s ním budete bojovat také.

Vyšší váha = vyšší pravděpodobnost

Jestliže se ručička vaší váhy pohybuje výš, než by měla, je velice pravděpodobné, že i v oblasti paží budete pozorovat větší množství tuku. Jak již bylo řečeno, je to ale z velké části ovlivněno dědičností. V tomto případě však změna jídelníčku a zařazení pravidelného pohybu (v podobě posilovacích cviků na konkrétní oblast) může problém odstranit.

Hladina hormonů

U žen mohou mít rovněž vliv hormonální změny a výkyvy v době, kdy dochází ke změně hladiny estrogenu a progesteronu, což bývá nejčastěji v období dospívání, těhotenství, menstruace či menopauzy. V tomto období může tuk v oblasti paží vypadat silněji nebo hrudkovitěji.

Axilární prsní tkáň

Tuk v okolí horní části paže může být zaměňován i za axilární (přídatnou) prsní tkáň. Jedná se o nadbytečnou tkáň, která se vytváří mimo normální oblast prsu a může se vyskytovat například i v oblasti podpaží. Jedná se o vrozený stav, který zaznamenává přibližně 2 až 6 procent žen a 1 až 3 procenta mužů. Stejně jako prsní tkáň pak reaguje na změnu hormonů v těle.

Lipedém

Jedná se o onemocnění, které nejenže způsobuje nadměrné ukládání tuku v horní části paží u žen, ale navíc je i bolestivé. O tomto syndromu se také často mluví jako o "syndromu bolestivého tuku", kdy se v oblasti tuku ukládá voda, což způsobuje značné bolesti. Nemoc je často zaměňována za obezitu, se kterou však nemá pranic společného. Zvýšené množství tuku se při něm ukládá i v oblasti boků a stehen a je spojováno s hormonálními výkyvy, které často onemocnění spustí.

A jak poznáte, že se jedná o lipedém? Mezi nejčastější příznaky patří:

  • přebytečné množství tuku v oblasti paží, boků a stehen
  • drobné "uzlíky", které jsou cítit v podkoží
  • nesouměrnost těla, kdy dolní část je nepoměrně silnější
  • bolestivé tukové oblasti
  • neúčinnost diet i pravidelného cvičení
  • kůže, která má nerovnoměrnou texturu s výskytem drobných teček
  • tukový převis v oblasti kotníku
  • náchylnost k pohmoždění a vzniku modřin

Pokud máte pocit, že je to právě váš případ, rozhodně na nic nečekejte a kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

Zdroj: Autorský článek, další zdroje: lymphapress.com, healthline.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...