Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí fatální nemoci

 Zdraví 
01. července 2022 15:57 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Žádný stres nestojí za pozdějí zdravotní komplikace Depositphotos
Nestačí, že stárneme přirozeně s přibývajícím věkem. Ale tzv. do hrobu, jak se lidově říká, si můžeme pomoci i stresem. Přesněji řečeno, sociálním stresem. Ten ovlivňuje náš imunitní systém, který pak stárne ještě větším tempem.

Pokud přesně nevíte, co je to sociální stres, tak je to vlastně všechno, co většina z nás ve svém životě řeší prakticky denně. Problémy s nadřízenými v práci, problémy doma, v manželství, ve vztazích, ekonomické obavy a tak dál. To všechno se stalo bohužel běžnou součástí našich životů a to všechno vede k tomu, že náš imunitní systém stárne rychleji, než by měl.

Ale co to znamená? Znamená to všechny ty fatální nemoci, jako je rakovina, srdeční onemocnění a další závažná onemocnění, která mohou být smrtelná. "Lidé s vyšším skóre stresu měli starší imunitní profily, které měly sníženou schopnost bojovat s nemocemi, místo toho vykazovaly vyšší procenta opotřebovaných T-buněk," uvádí autor nové studie Eric Klopack z University of Southern California.

T- buňky jsou pro naše zdraví klíčové. Jednak dokáží eliminovat rakovinové buňky, a zabránit tak rozvoji tohoto závažného onemocnění. A jsou důležité i pro boj s viry a infekcemi a chronickými záněty. Pokud je T- buněk v imunitním systému málo, ty "špatné" buňky pak mají zelenou a vzniká celá řada závažných onemocnění. Kromě rakoviny a srdečních chorob mezi ně patří i osteoporóza a Alzheimerova choroba.

Takže pokud jste si dosud mysleli, že jsou to jen takové řeči, když odborníci tvrdí, že psychické zdraví je klíčové i pro zdraví těla, tato studie má důkazy, které vás snad už definitivně přesvědčí. Dalším zajímavým výsledkem této studie je fakt, že rychle stárnoucí imunitní systém v důsledku sociálního stresu není nijak ovlivněn konzumací alkoholu či kouřením cigaret nebo dalšími nezdravými návyky.

Výsledky nové studie mají ale i své pozitivní stránky. V první řadě potvrzuje fakt, že stav našeho imunitního systému, a tedy i jeho případné předčasné stárnutí, máme jen a jen ve svých rukou. Tedy vlastně ve své hlavě. Protože když jsme ve stresu, stresové hormony zaplavují tělo a ty se dostávají do metabolického a imunitního systému.

Takže co byste měli dělat? Bude to znít jako jedno velké klišé, ale opravdu se nestresujte. Nic není důležitějšího než vaše zdraví. Šťastní můžete být v jiné práci, stačí ji jen začít hledat. Šťastní můžete dokonce být i bez vašeho současného partnera, pokud vás život s ním stresuje. Někdy je totiž lepší být sám a užívat si života a rozmazlovat se než se trápit v nefunkčním vztahu. I ekonomické problémy mají vždy nějaké řešení, jen musíte být aktivní. Jinými slovy, vše se dá vyřešit a nic není konec světa.

Zkrátka více se o sebe starejte, především pak o své duševní zdraví. Identifikujte, co máte rádi a co byste rádi podnikli nebo zažili a tyto věci si dopřávejte tak často, jak to jen půjde. Nezapomínejte samozřejmě dostatečně relaxovat a mít dostatek času pro sebe. A pokud se vám nic z toho nedaří, opravdu neváhejte a spojte se s odborníkem. Žádný stres totiž nestojí za fatální zdravotní problémy v budoucích letech, které s sebou stres přináší.

Autorský článek, další zdroj: PNAS

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...