Dodržovat pitný režim je důležité. Ne vždy to však děláme správně
Pijte vodu. Ale jakou?
Základem našeho pitného režimu by měla být čistá voda. Rozhodně bez cukru a z větší části i bez bublinek. V našich zeměpisných šířkách si vzhledem k přísným hygienickým podmínkám můžeme dovolit pít vodu z vodovodu, případně vodu z prověřené studny.
Horší situace nastává u vod balených, které se jednoznačně doporučují na dovolených v exotičtější cizině. Tam jsou samozřejmě nutností, ale v našich podmínkách nemusí být jejich konzumace výhodou.
Obzvlášť, když necháte lahev s vodou v autě. Rozehřátá voda se může zamořit bakteriemi a vyvolat potíže. Balenou vodu skladujte v temnu a chladu. Podobný problém nás čeká i u vody z barelu v kanceláři. Celý objem by se měl spotřebovat do tří dnů.
Pokud máte problém s úplně čistou vodou, je řešením přidat citron, který vodu příjemně dochutí, dodá vitamín C, a ještě má řadu dalších zdravotních účinků na organismus.
Minerálky přiměřeně
Když pomineme skutečnost, že řada minerálních vod je slazených, měli bychom také uvažovat o tom, zda spolu s minerální vodou nepřijímáme příliš mnoho solí.
Určité množství je nutné a někdy dokonce přínosné, ale zajišťovat celý příjem tekutin pomocí minerálek znamená riziko vzniku ledvinových kamenů nebo v případě vysokého obsahu sodíku vede k zadržování vody a k problémům se srdcem a krevním oběhem celkově.
Rozhodně není problém si dát příležitostně dvě tři deci minerálky, případně používat určitou minerální vodu na radu lékaře. Ale neměli bychom jí vypít mnoho a bez znalosti, které látky obsahuje a jak v našem těle působí.
Ovoce a zelenina
Ovoce obsahuje poměrně značné množství tekutin, cukrů i vlákniny. Víme, že z hlediska hladiny cukru bychom to s konzumací ovoce neměli přehánět. Rozhodně je ale lepší jíst ovoce celé, nejen šťávy, které jsou zbaveny vlákniny.
V horkých měsících je proto ovoce dobrou variantou osvěžení. Hodně vody je například v jablkách a melounech. Nezapomínejme ani na zeleninu. Okurkový salát nebo šťavnatá rajčata nás také dokážou zásobit tekutinami.
Teplé nápoje a polévky
Výborné jsou meduňkové a mátové čaje. Někteří nedají dopustit i na čaj zelený, který ale může mít i močopudné účinky. V horku bychom se rozhodně neměli vyhýbat polévkám, protože přinášejí také potřebnou vodu a pokud jsou rozumně osoleny, tak doplňují i hladinu soli v našem těle, kterou ztrácíme pocením.
Pijte průběžně
Rozhodně se snažte pít průběžně po malých dávkách. Zejména starší a nemocní lidé by měli na tuto zásadu dbát. Nárazový příjem většího množství vody může být velmi nebezpečný, stejně jako delší období, kdy nepijeme vůbec.