Opalovací mléko, krém, nebo olej? Jak si nejlépe vybrat?
Lidé s citlivou pokožkou by se ale měli chránit všude, kde přichází jejich pokožka do kontaktu se slunečním zářením – tedy i cestou do práce, na procházce se psem, nebo na zahradě při zalévání rajčat. Zkrátka každý den! Opakované spálení se ukládá do paměti pokožky a projeví se později předčasným stárnutím kůže, výskytem pigmentových skvrn a pih a v nejhorším případě melanomem, tedy velmi často smrtelnou rakovinou kůže.
Jak si ale vybrat ten nejlepší kosmetický přípravek, který poskytne nejlepší ochranu a současně vám budou vyhovovat všechny jeho senzorické vlastnosti? Rozhodně vždy vybírejte takový přípravek, který je fotostabilní, voděodolný a odolný proti vysokým teplotám. Myslete také na to, že ani nejdražší voděodolný opalovací krém vám nevydrží celý den. Mazat se zkrátka musíte opakovaně, hlavně po koupání a nadměrném pocení.
Opalovací krémy
Stejně jako všechny ostatní opalovací prostředky vždy volte podle typu své pokožky. Ať už jedete k moři, nebo se chystáte vykoupat v Čechách, vždy přibalte krém s alespoň SPF 30. Ač jsou opalovací krémy často hutné a těžko se roztírají, někteří to mohou vidět jako pozitivum, jelikož právě kvůli tomu s největší pravděpodobností žádné místo nevynecháte.
Výhody:
- mohou působit i proti vráskám
- někdy obsahují antibakteriální složky
- sehnat se dají i matující
- bývají velmi odolné
- kompaktnost – na mateřská znaménka a jizvy zkrátka jen nanesete víc
Nevýhody:
- nanášení je zdlouhavé
- občas jsou nadměrně mastné
- často ucpávají póry
- u vyšších SPF někdy zůstane kůže po aplikaci bílá
Opalovací spreje
Spreje na opalování seženete v podobě opalovacích olejů, ale i suchých olejů, které mají sametově hebkou texturu a oblíbí si je především ti, kteří nemají v oblibě mastnou kůži. Většinou v obchodě objevíte opalovací spreje s nízkým SPF, ale dělají se i ty se střední (SPF 15-25) a vysokou (SPF 30-50), nebo dokonce velmi vysokou ochranou (SPF 50+). Opalovací spreje se doporučuje nanášet spíš do dlaní, abyste nevynechali žádný kout, ale řada lidí si je oblíbila právě proto, že se mohou aplikovat přímo na pokožku bez nutnosti roztírání.
Výhody:
- snadné nanášení
- někdy se nemusí ani roztírat
- řada z nich podporuje zhnědnutí
- hydratují a vyživují kůži
Nevýhody:
- může se stát, že některé místo vynecháte
- zanechávají mastnou kůži
- mívají nízký ochranný faktor
Mléka na opalování
Jedná se o nejoblíbenější skupinu na trhu. Je to totiž taková zlatá střední cesta, která je vlastně kombinací obou předchozích možností.
Výhody:
- výborně se roztírají
- lehce se vstřebávají
- hydratují a vyživují pokožku
- jsou tekutější než krémy, ale hutnější než spreje
Nevýhody:
- oproti krémům se rychleji vypotřebují
Ať už zvolíte krém, sprej nebo mléko, vždy dbejte na to, abyste se slunečním paprskům nevystavovali mezi 11 a 15 hodinou. Krém nanášejte na kůži opakovaně, a to i v případě voděodolných krémů a alespoň dvacet minut před pobytem na slunci.