Jak se bránit útočícím klíšťatům

 Zdraví 
16. dubna 2017 11:34 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Malé klíště může způsobit velký problém. internet
Klíště potřebuje ke svému vývoji krev. Problémem není to zanedbatelné množství, které vypije, ale nemoci, které přenáší. Klíšťata jsou již dost aktivní. Poradíme, jak se bránit a jak poznat, že nastal problém.

Prevence

Prevence se dělí na tu, která si klade za cíl zabránit klíšťatům v přisátí a na očkování proti klíšťové encefalitidě. Jako součást prevence lze ale chápat i správné a včasné odstranění přisátého klíštěte.

Přisátí se můžeme bránit použitím různých repelentů. Někdy se doporučuje i kúra ve formě tablet B-komplexu. Existují také přírodní odpuzovače. Většinou jde o kombinaci vinného octa a svařeného rozmarýnu či levandule. Někteří nedají dopustit na fenykl, který nosí v kapse u kalhot a občas ho rukou promnou, aby se jeho vůně více rozvinula. Doporučuje se také svařit několik nakrájených citrusových plodů. Po hodinovém varu se vše přecedí. Odvar se uchovává v lednici a využívá k potírání pokožky. Někdy se doporučuje kombinace chemického i přírodního řešení – na kůži příroda a na oblečení chemie.

Na očkování proti encefalitidě jsou různé názory. Je ale pravda, že pokud se pohybujete v oblastech s klíšťaty, dá se toto očkování spíš doporučit. Následky prodělané nemoci jsou velmi nepříjemné a často trvalé. Nemluvě o tom, že oslabení jedinci mohou nemoci i podlehnout. Proti lymské borelióze a proti ehrlichióze se bohužel očkovat nedá. Obecně jsou v lepší situaci lidé s dobře fungující imunitou. Naopak lidé oslabení, po těžší nemoci, s probíhající infekcí jsou náchylnější k nákaze od klíštěte.

Vyjímání klíštěte

Existuje mnoho různých doporučení. Rozhodně nepoužívejte krémy, které sice klíště udusí, ale než se tak stane, stačí klíště vyvrhnout do rány obsah svého žaludku a infekci přenést. Taktéž se snažte o co nejdřívější odstranění přisátého živočicha. Lze použít speciální dezinfekční sprej, který klíště okamžitě usmrtí a následně ho můžete vytrhnout. Nebo prostě vezměte pinzetu, opatrně uchopte hned u pokožky a klíště vytrhněte a spalte na ohni. Nerozmačkávejte ho v ruce, protože i tak se může infekce přenést na vás. Ranku po přisátí důkladně dezinfikujte.

Jak poznat, že jste nakaženi

U klíšťové encefalitidy se dostaví vysoké teploty, bolest hlavy, světloplachost, špatná snášenlivost hluku. Nemocný má problémy předklonit hlavu. Onemocnění probíhá ve dvou fázích. První fáze připomíná i jiná onemocnění, ale po chvilkové úlevě se může dostavit pokračování, které bývá horší. Nemoc pak vyžaduje hospitalizaci, klid na lůžku a dlouhou rekonvalescenci. Nákaza se potvrdí z krve, ale přesnější určení proběhne na základě odběru mozkomíšního moku. Inkubační doba je 7 – 14 dnů. Výjimečně i měsíc.

Lymská borelióza se často na počátku nijak výrazně neprojeví. Klasickým příznakem může být rudá skvrna s bělavým středem kolem ranky po přisátí. Skvrna se může rozrůstat. Někdy ale skvrna chybí. Občas se dostaví horečky, bolest hlavy či kloubů. Čím dříve se nemoc potvrdí, tím snazší a účinnější je léčba. Není proto radno otálet a při nalezení skvrny, případně při objevení nezvyklých potíží a vyšší únavy je rozhodně dobré nechat se vyšetřit s podezřením na tuto nemoc. Inkubační doba je 2 – 32 dnů, ale jsou případy, že se nemoc rozvinula i po několika měsících. Léčí se podáváním antibiotik.

U ehrlichiózy bývá horečka, bolest hlavy, svalů, pocit na zvracení. Postiženy mohou být vnitřní orgány, například plíce, játra nebo nervová soustava. Inkubační doba je 7 – 21 dnů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod