خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Syndrom neklidných nohou patří mezi nejzáhadnější choroby • Styl / inStory.cz
 

Syndrom neklidných nohou patří mezi nejzáhadnější choroby

Nepříjemné pulzování, tahání a mravenčení jsou typickými příznaky.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
20. května 2017 10:20 / Shutterstock
  97   26
Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity v nohou a rovněž nepřekonatelným nutkáním nohama pohybovat. Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Nejste si jisti, jestli se vás onemocnění týká? Pokud ano, rozhodně si toho nemůžete nevšimnout. Jakmile se v klidu a v teple posadíte, vaše nohy sebou totiž začnou škubat, klepat a máte pocit, jakoby jimi procházel elektrický proud.

Příčina

Co syndrom neklidných nohou způsobuje je velkou neznámou. Předpokládá se však, že onemocnění je z části dědičné. V případě, že jím trpěla matka nebo otec, lze očekávat, že syndromem onemocní každé druhé dítě.

Často se také vyskytuje ve spojitosti s některým nemocemi, jako jsou například selhání ledvin, chudokrevnost, onemocnění kloubů či cukrovka. Úspěšná léčba těchto onemocnění často vede k tomu, že příznaky syndromu neklidných nohou ustoupí. Onemocnění je často spojováno i s Parkinsonovou chorobou.

Onemocnění zhoršují také některá léčiva. Patří sem zejména léky proti nevolnosti, léky proti psychotickým onemocněním, antidepresiva a některé léky proti nachlazení a alergiím.

Příčinou může být i těhotenství, zejména poslední trimestr. Ve většině případů ale příznaky onemocnění po porodu odeznívají.

Projevy

Pro syndrom neklidných nohou je charakteristické, že se projevy zhoršují, když pacient leží a odpočívá. Pacienti se syndromem neklidných nohou často své příznaky popisují jako nepříjemné pocity v nohou, které se vyskytují zejména v sedě a v leže a jsou doprovázeny neodolatelným nutkáním s postiženou končetinou pohnout.

Příznaky syndromu neklidných nohou nemají každý den stejnou intenzitu. Jeden den se pacient může cítit naprosto skvěle a druhý den naopak příznaky propuknou v plné síle.

Pacienti s mírnou formou syndromu neklidných nohou mohou trpět jen lehkými problémy, které pociťují zhruba jednou týdně. U středně závažného syndromu neklidných nohou se příznaky objevují jednou až dvakrát za týden a narušují spánek pacienta a do jisté míry i každodenní život. U pacientů s velmi závažnou formou onemocnění se příznaky objevují více než dvakrát týdně a pacient nemůže vést normální život.

Léčba

V případě podezření na onemocnění neváhejte a kontaktujte neurologa. Medicína bohužel ještě není tak daleko, aby vyléčila příčinu onemocnění, ale léky mohou vaše bolesti výrazně snížit. Někdy také může pomoci léčba onemocnění, které mohlo být jednou z vyvolávajících příčin syndromu neklidných nohou.

Kýváním lýtky, stříkáním nohou studenou vodou, ale také pohybem (ohýbání kolen, procházky atd.) se příznaky dají krátkodobě zmírnit. Pomáhá zvýšit přísun železa, kyseliny listové a hořčíku, dodržování pravidelného spánkového režimu nebo používání teplých či studených obkladů.

Syndrom neklidných nohou je v současné době neléčitelným onemocněním. Léčba však dokáže projevy onemocnění zmírnit, minimalizovat bolesti a prodloužit a hlavně zkvalitnit spánek.

A jak se s nepříjemnými pocity v nohou vypořádáváte vy? Máte nějaké vyzkoušené metody, které pomáhají?

📷
3
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Zprávy

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

Bydlení

Wabi Sabi, styl pro ty, kteří chtějí mít doma něco originálního

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن