Léčivé účinky zeleného čaje
Příprava
Zelený čaj se na rozdíl od čaje černého nezalévá vroucí vodou, ale vodou, která prošla varem a zchladla zhruba na 70 – 90 stupňů podle druhu. Následuje louhování, jež by nemělo trvat déle než tři minuty a liší se podle typu čaje. Na rozdíl od černého čaje není potřeba čajové lístky hned vyhazovat. Z mnoha druhů zeleného čaje se dá udělat druhý či třetí nálev, který bývá považován dokonce za chutnější a účinnější.
Léčivé účinky
Čaj má účinky povzbuzující. Upravuje kvalitu spánku, uklidňuje. V teplém počasí chladí a v chladném rozehřívá. Působí proti vzniku nádorů. Zejména má vliv na vznik nádorů v játrech, prostatě, prsu, žaludku, slinivce, kůži a jícnu. Snižuje krevní tlak, snižuje cholesterol, snižuje krevní cukr. Pomáhá při redukci hmotnosti.
Zelený čaj má dokonce antibiotické účinky a působí též proti některým virům a plísním. Je dobrou prevencí mrtvice. Zelený čaj obsahuje i vitamín C, vitamíny z řady B i některé další. Je též plný minerálů, tříslovin, aminokyselin, flavonolů, mastných kyselin, lecitinu a silice.
Jak často a kolik ho pít
Odborníci doporučují pití zhruba jednoho litru čaje v průběhu celého dne. Důležité ale je, abychom do čaje nepřidávali žádný cukr nebo med či dokonce mléko. Omezilo by to jeho léčivé účinky a navíc by přibyly prázdné kalorie, které by se brzy proměnily na tuk. Pravidelným pitím lze dosáhnout snížení pravděpodobnosti nádorových onemocnění až na polovinu.