Šest nejčastějších mýtů, které jsou spojovány s těhotenstvím a porodem

 Děti 
14. března 2018 13:20 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nevěřte vždy slepě všemu, co vám kdo řekne Shutterstock
S nejkrásnějším obdobím v životě ženy se pojí řada tvrzení, která se často zakládají na pravdě jen zdaleka, nebo vůbec. Schválně, projděte si je a uvidíte, co všechno se říká a proč není důvod k tomu, abyste zbytečně panikařila nebo se upínala na jakési polopravdy.

Snad každá žena se během svého života setkala s nejrůznějšími mýty ohledně porodu a těhotenství. A to bez ohledu na to, zda v danou chvíli byla či nebyla těhotná. Možná jste i vy sama někdy vypustila jeden z těchto mýtů z úst, aniž byste věděla, že na něm není nic pravdy.

Široké boky = snadný porod

„Ty máš širokou pánev, to se ti bude rodit hladce“. Už jste to také slyšela? Nebo dokonce někomu řekla? Představujeme vám největší mýtus, který se s těhotenstvím a porodem spojuje nejčastěji. Ve skutečnosti šíře boků nemá s náročností porodu vůbec nic společného. To, jak máte široké boky, vypovídá pouze o jejich nejširší části. Pro porod je však důležitá velikost porodních cest, tedy tvar a šířka otvoru, který se nachází uprostřed pánve – nikoliv tedy obvod boků.

Velikost a tvar břicha vypovídá o pohlaví

„Takhle kulaté a velké bříško, to bude holčička, ne?“ Další z rozšířených mýtů, podle kterého velké a kulaté břicho do stran naznačuje, že v ženě roste děvčátko a naopak úzké vystouplé břicho spíš dopředu značí chlapečka. Kdyby to bylo tak jednoduché, že? Bohužel, ani na tomto tvrzení není nic pravdivého. Ve skutečnosti je to velikost plodu a jeho poloha v děloze, co ovlivňuje tvar a velikost břicha nastávající maminky.

Ultrazvuk je pro dítě nebezpečný

Neexistují žádné vědecké důkazy, že by správně provedený prenatální ultrazvuk jakkoliv negativně ovlivňoval dítě nebo matku. Ultrazvuk nepoužívá žádné záření, nýbrž vysokofrekvenční zvukové vlny, které se od dítěte odrazí a vytvoří obraz. Intenzita těchto vln je tak nízká a postup při vyšetření tak rychlý, že se není čeho obávat.

Ranní nevolnosti pouze v prvním trimestru

Téměř 80 % těhotných žen zaznamená v průběhu svého těhotenství nepříjemné nevolnosti, které zahrnují nutkání na zvracení, ztrátu stability, únavu a další nepříjemné pocity. Pouze 2 % žen je ale pociťují po ránu, zbytek kdykoliv během dne. Navíc 20 % žen jimi trpí i v následujících měsících až do porodu.

Nesmíte zvedat ruce nad hlavu!

„Zbláznila jsi se? Věšet těhotná záclony? Omotáš dítěti kolem krku pupeční šňůru!“ Tak tohle nejčastěji říkají babičky, ale jedná se o další nesmyslný mýtus. Pak by totiž jakékoliv těhotenské cvičení bylo vlastně nebezpečné a nemohla byste se držet ani v tramvaji, když vás nikdo nepustí sednout. Těhotenské sporty jsou naopak v těhotenství doporučovány. Pravdou je, že vaše pohyby nemohou mít vliv na pupeční šňůru a už vůbec ji nemohou pouhým zvednutím rukou omotat dítěti kolem krku.

Jednou za čas si alkohol dát můžete

Na problematiku alkoholu v průběhu těhotenství se názory různí. Někdo vám řekne, že dát si občas malé pivo nebo skleničku vína je v pořádku. Ovšem alkohol volně prochází placentou, takže kdykoliv se napijete, pije vaše dítě s vámi. Alkohol během těhotenství zvyšuje riziko, že se vaše dítě narodí s některými vrozenými vadami.

To má i svůj speciální název – fetální alkoholový syndrom (FAS). Vzhledem k tomu, že vědcům se zatím nepodařilo odhalit, jaké množství alkoholu FAS způsobuje, je lepší se během těhotenství alkoholu úplně vyhnout.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu