Stinná stránka sociálních sítí

 Komerční sdělení 
09. října 2023 11:13 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Málokdo si uvědomuje, že čas strávený na sociálních sítích ubírá o čas na reálný život unsplash.com
Obliba a délka sledování sociálních sítí se nejen u teenagerů zvyšuje. Ke sledování cizích životů se uchylují i lidé středního věku, kteří si tím kompenzují vlastní neuspokojivý osobní život. To může vést k řadě negativních důsledků.

Málokdo si uvědomuje, že čas strávený na sociálních sítích ubírá o čas na reálný život, skutečné partnery, koníčky, zdraví. Reálný život by měl být stále tím, který žijeme a neupínat se k virtuálnímu. Chodit s kamarády do společnosti, sportovat, cestovat, tvořit si vzpomínky na zážitky a vztahy s lidmi.

Příliš dlouhý čas věnovaný sociálním sítím a ponoření se do virtuálního světa naše obtíže a nejistoty, které prožíváme nevyřeší, naopak se mohou prohloubit úzkosti, závisti a problémy v řadě oblastí.

Sebevědomí a osobní spokojenost

Sledováním počítačově upravených fotek, ale i často fiktivních příběhů lidí, zážitků z cest, profesních úspěchů, partnerského štěstí, člověku, který se utápí v nejistotách a nízkém sebevědomí, rozhodně nepomůže. Naopak u lidí vzniká takzvaná facebooková závist, jak ji nazývají psychologové. Tedy stav, kdy vlastní život v porovnání s virtuálně dokonalým, plným úspěchů, považujeme za nudný, nezajímavý a především neúspěšný. Sebevědomí klesá k nule stejně jako osobní spokojenost. Naopak se zvyšuje stres, úzkosti a pocit totálního selhání. To ovlivňuje mnoho dalších aspektů života.

Mezilidské a partnerské vztahy

Porovnáváním vlastního života, manželství, soužití s přítelkyní a „dokonalých“ příběhů na sociálních sítích získáváme často zcela iluzorní pocit, že my vlastně nežijeme, zatímco oni ano. Stalkujeme, závidíme, tím se partnerovi a přátelům vzdalujeme a přestáváme s nimi komunikovat. Osamělí se snaží navázat vztahy s lidmi, o nichž ani nevíme, jestli existují, natož, jací skutečně jsou. Chaty snesou všechno, ale kde je pravda?

Zdraví: Od spánku, soustředění až po poruchy příjmu potravy

Příliš dlouhé sledování počítače, mobilu, You tube, chatů vede k poruchám soustředění, protože nás zahltí přemíra informací, které na nás útočí. Totéž platí pro paměť, tu zase zkreslují vjemy, které absorbujeme a zároveň se soustředíme na ty nejlepší záběry našeho života. Přesycenost a dlouhé sledování elektronických zařízení zhoršuje spánek. Snadná rada zní: Minimálně hodinu před odchodem do postele vypnout notebook, odložit mobil a odpojit se od sítí. Kvalitní spánek ovlivňuje nejen psychickou pohodu, ale schopnost koncentrace, hlavně správné fungování tělesných orgánů a celkovou fyzickou kondici.

Nedostatek pohybu, často nevhodné stravovací návyky, které život závislý na sociálních sítích provází způsobuje řadu civilizačních nemocí: Cukrovku, vysoký cholesterol, kardiovaskulární obtíže, vysoký krevní tlak, bolesti zad…A obezitu…A vracíme se do koloběhu obtíží, které závislost na vlivu sociálních způsobuje: Osamění, úzkosti, deprese a další psychické obtíže. Zvlášť, pokud se musíme vyrovnat s některými fyzickými či zdravotními nedostatky, třeba estetickými nedokonalostmi v obličeji, s viditelnými chorobami kůže (vitiligo, lupénka…), potížemi s vlasy (alopecie), anomáliemi prsů. U někoho tyto okolnosti vedou až k psychickým potížím typu poruch příjmu potravy, sebepoškozování…

Rada nad zlato

Sociální sítě využívat pro zábavu, poučení, získávání informací. Nikoli jako závisláci, závistivci a zoufalci, kteří hledají ve virtuální realitě smysl vlastního života. Vypnout počítač, odložit mobil a vyběhnout do lesa, na procházku. Dobrá kniha s čajem při oblíbené hudbě, to je řešení. Virtuálně prostý víkend s kamarády, dobré jídlo, vitamíny a hlavně realita. To bude úleva ?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech