Červený nos od rýmy není nic příjemného!

 Krása 
13. ledna 2017 07:37 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nachlazení a rýma mají za následek nejen to, že se necítíte úplně fit, ale také máte červený a oteklý nos. Shutterstock
Rýma není sama o sobě  nemocí, jedná se o reakci organismu na útok virů nebo bakterií. Nedá se příliš léčit, jen zmírňujeme její projevy. Pokud je výrazná, tak nás velmi často díky ní trápí i odřený nos, což rozhodně nepatří k nejpříjemnějším zážitkům.

Je to vlastně drobnost, banalita, ale z rodu těch, které jsou pěkně nepříjemné. Navíc odřený nos máme po každé pořádné rýmě a pořádnou rýmu mnohokrát za život. Co s ním?

Pokud nás pronásleduje silná a hodně vodnatá rýma, musíme často smrkat. Měli bychom na  to používat co nejjemnější kapesníky, ale zároveň bychom měli dbát na hygienu. Proto v posledních deseti až dvaceti letech vytlačily jednorázové papírové kapesníčky dříve používané bavlněné. Ty nejjemnější látkové jsou pro nos o něco šetrnější, ale problémy s vyvařováním a neustálou výměnou tuto výhodu anulují. Smysluplnost užívání jednoho či druhého druhu během silné rýmy ovlivňuje proto jen to, kolik jich máme k disposici. A v tomto případě většinou krabice s desítkami či stovkami papírových jednorázových kapesníků prostě nemá konkurenci.

Abychom nemuseli tak často smrkat a tím pádem riskovat odřeniny, je nejlepší, když dbáme na to, aby byl nos po každé vyčištěný pořádně. Pomoci nám v tom mohou různé kapky, ale jejich užívání by mělo být krátkodobé. Ideální je, pokud nám stačí obyčejná mořská voda nebo vincentka, které jsou na sliznici velmi šetrné.  Nezapomínejme i na správný způsob kapání. Většina domácností to bohužel dělá špatně a si nalévá kapky vlastně rovnou do krku tím, že je kape při hodně zakloněné hlavě. Místo toho si raději lehněme na pravý bok a nakapejme do pravé dírky a to samé učiníme i na levé straně. Kapat bychom měli do čistého čili dobře vysmrkaného nosu.  Prospěšné mohou být i různé bylinné inhalace. A velmi důležitá je i dobrá technika smrkání. Nikdy nečistíme obě dírky najednou, vždy nejdříve vyfoukáme  jednu a teprve potom druhou. Nečištěnou dírku během smrkání ucpáváme.

Po smrkání bychom si při silné rýmě měli nos pečlivě namazat. Stačí  obyčejná vazelína, někteří lidé doporučují klasické pomády na pusu, ale užitečné a navíc mírně léčivé mohou být i bylinkové masti. Majoránková působí antibakteriálně a protizánětlivě  a heřmánková je také protizánětlivá a navíc urychluje hojení různých poranění. Obě mastičky bývají velmi účinné.

Prevence odření nosu při rýmě:

  • používání vhodných kapesníků – měly by být měkké, případně s balzámem nebo s měsíčkovým olejem
  • dostatečná ochrana nosu a jeho okolí – vhodné jsou mastné, dobře roztíratelné krémy nebo pomády; mohou být s panthenolem nebo hojivými bylinnými výtažky – například měsíčkovým nebo heřmánkovým
  • uvolňování ucpaného nosu – inhalace např. s eukalyptovým olejem; inhalace nejsou vhodné při zvýšené teplotě nebo horečce
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...