Šatník v duchu "slow módy"

 Móda 
02. června 2017 13:34 / Marie Popelková
  5   0
📷
2 fotografie v galerii
Slow fashion: udržitelná móda a zodpovědný přístup.  Shutterstock
Pomalá móda („slow fashion“), je termín, který se vplížil do žargonu módních guru, a pomalu se začíná objevovat i v běžné mluvě.

Když před několika lety zasáhl českou společnost fenomén farmářských trhů a s ním spojený boom bio potravin a lokálních produktů, málokoho by tehdy napadlo, že změna přístupu ke stravování předjímá komplexní směr, jehož podstatou bude přemýšlení o věcech denní spotřeby, odklon od konzumu a preferování kvality nad kvantitou. V módě je tento způsob uvažování označován pod pojmem ‚slow fashion‘.

Pomalá móda je maximálně ohleduplná k našemu životnímu prostředí, znamená kvalitu, dává prostor lokálním značkám a místním designérům, kteří vlastníma rukama šijí módní kousky v různých nadčasových vzorech a ve střizích, které jen tak nevyjdou z módy a vydrží vám nejednu sezónu. Za skutečnou kvalitu si i trošku více připlatíte, ale rozhodně to stojí za to.

4 důvody pro slow fashion

Budete originální
K „pomalým“ nákupům patří hledání zajímavých kousků v místním sekáči nebo odpoledne strávené s kamarádkami na jarmarku. Velké řetězce každou sezonu nabízejí stovky klasických kousků; ovšem džínová bunda, černé šaty nebo kožený křivák ze second handu mají něco navíc: příběh. A nikoho dalšího v nich široko daleko nepotkáte. 

Získáte nový koníček
Někdo sbírá známky, někdo obaly od bonbónů a někdo originální módu. Z probírání štendrů ve vintage obchůdcích, objevování mladých neokoukaných designérů a pátrání po tom, odkud který kus oblečení skutečně pochází a jakou cestou se k nám dostal, se může stát detektivní záležitost, hobby, a možná dokonce závislost.

Nebojte, nemusí vás to stát majlant – jen je třeba naučit se investovat do módy, která je dobře ušitá z tradičních materiálů, a vydrží vám tak celé roky, a naopak si odepřít levné, ale méně kvalitní sezonní zboží.

Podpoříte poctivý byznys
Butiky s autorskou módou zvlášť ve velkých českých městech přibývají a oblečení či doplňky, které prodávají, jsou obvykle dostupnější a méně „elitářské“. Chce to jen překonat předsudky a vyrazit na trochu jiné nákupy.

Totéž ostatně platí o tradičních firmách, které stále šijí v Česku a často spolupracují s inovativními vývojáři i návrháři.

Pomůžete přírodě i lidem
O ekologických dopadech masové výrobyi o kritických podmínkách, ve kterých pracují švadleny nejen v nejchudších zemích třetího světa, ale i v Evropě či v Turecku, bylo napsáno už hodně. Prvním krůčkem je zajímat se o původ oblečení – zkuste se příště dřív, než si koupíte tričko v řetězci, podívat na cedulky a zjistit, odkud k nám vážilo cestu a z jakých materiálů je vyrobené.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu