Jarní lyžování s sebou nese několik úskalí. Chraňte svým dětem hlavně jejich zrak

 Ostatní 
07. března 2018 13:14 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jarní slunce je na horách obzvláště zrádné Shutterstock
Díky dobrým klimatickým podmínkám je už nyní jasné, že sníh na horách vydrží nejméně do konce března. Jarní lyžování má své kouzlo, ale také úskalí. To spočívá zejména v slunci, které může obzvláště dětský zrak poškodit. Nepodceňte proto výběr dětských lyžařských brýlí.

Když na sjezdovce svítí slunce, lidé často nahrazují lyžařské brýle slunečními. Pro děti je ale podle odborníků vždy lepší zvolit sluneční brýle určené přímo na lyžování či snowboarding. Při pádu totiž díky jejich konstrukci a použitým materiálům nehrozí poranění oka. Dalším důležitým bezpečnostním prvkem je i lyžařská helma. O tomto tématu jsme blíže psali zde.

Kvalitní UV filtr

Nejdůležitějším parametrem při výběru slunečních brýlí, a to i těch lyžařských, je kvalitní UV filtr, který je na přímém slunci nezbytný. Obzvláště ve vysokohorských podmínkách, kde je intenzita slunečního záření velmi vysoká, radí odborníci.

Od věci není ani polarizace, která eliminuje odlesky paprsků na sněhu a zaručuje komfortní pohled. Výběr barvy lyžařských skel pak závisí na podmínkách, ve kterých nejčastěji lyžujete, a na citlivosti vašich očí.

Materiál a konstrukce

Kromě UV filtru u lyžařských brýlí záleží i na použitých materiálech. I proto se zejména dětem, u nichž je riziko pádu vyšší, vyplatí brýle vybírat ve specializovaných prodejnách.

Dnes už jsou všechny lyžařské brýle konstruovány tak, aby ani při větším nárazu nedošlo k jejich poškození a tím i potenciálnímu ohrožení dítěte. Rozdíly jsou pouze v kvalitě použitých materiálů. Vybírat můžete z akrylátových a polykarbonátových typů. Polykarbonát je výrazně odolnější proti poškrábání a rozbití a zajišťuje nezkreslený pohled na rozdíl od akrylátu, který tyto vlastnosti má značněji limitovány. Zásadní rozdíl je samozřejmě v ceně.

Dioptrická vložka

Pořídit vhodné lyžařské brýle není dnes už problém ani v případě, že vaše dítě nosí dioptrické brýle a čočky nejsou řešením. Přímo do lyžařských brýlí lze totiž pořídit takzvanou dioptrickou vložku. Jedná se o plastovou "vsuvku" o dané dioptrické síle, která plně koriguje dioptrickou vadu dítěte.

Tato vložka by měla být kompatibilní s většinou typů lyžařských brýlí. Alternativní variantou rovněž mohou být dioptrické sluneční brýle nebo obecně dioptrické brýle se zabarvenými sklíčky. Ty však nejsou primárně určeny k využití při sportu, a nejsou tedy pro dítě tak komfortní ani bezpečné.

Jak lyžařské brýle nosit

Obzvlášť děti by ve vysokých horách brýle vůbec neměly odkládat. I když zaleze slunce, nechráněné oči dostávají pořádně zabrat. Například nadměrný vítr nebo nízké teploty můžou podle očních specialistů přispět k vysychání očí. Pokud jsou oči takovým podmínkám vystaveny po delší dobu, slzný film přestane plnit svou funkci a může dojít až k syndromu suchého oka.

Odborníci také doporučují přibalit s sebou na hory nějaké oční kapky nebo gel sloužící ke zvlhčení oka. Při větším podráždění nebo dokonce bolesti očí je rozhodně dobré vyhledat očního lékaře.

Pokud přece jen dojde k poranění oka, ať už při pádu nebo třeba při průjezdu lesem či křovím, prvním krokem by mělo být neprodlené vyhledání očního lékaře. Laik totiž nedokáže posoudit, k jak velkému poranění skutečně došlo. I menší zranění mohou mít velký dopad na zrak, pokud nejsou zachycena a léčena včas. Jako první pomoc můžete použít umělé slzy, které oko vypláchnou, a následně je třeba udržet oko v čistotě, než se dostanete k lékaři.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela Kirstie Alley, hvězda filmu Kdopak to mluví. Její filmový kolega John Travolta vyjádřil velký...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte