Bolestivé hemeroidy. Proč vznikají a jak je léčit?
Co jsou to vlastně hemoroidy? Onemocnění známé jako hemoroidy či zlatá žíla vzniká v důsledku rozšíření a zánětu žil v análním kanálu. Predispozice pro vznik nemoci může být vrozená, ale mnohdy jsou postiženi hlavně lidé vyšších věkových skupin nebo lidé se sedavým zaměstnáním a osoby trpící častou zácpou a tvrdou stolicí. Mezi další faktory, které se pod vznik zlaté žíly také podepisují, můžeme zařadit nezdravý životní styl, těhotenství, obezitu, nedostatečnou hygienu a infekce konečníku.
Jak dělíme hemeroidy
Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy vznikají ve stěnách konečníku, a to přibližně 3 cm od análního otvoru. Obvykle nejsou bolestivé, mohou se projevit krvácením a tvorbou hlenu. Ty vnější jsou v okolí řitního otvoru viditelné a vytvářejí jakési modré uzly. Tento typ hemoroidů je méně častý, ale většinou bolestivější.
Jaké jsou projevy onemocnění
- Hemoroidy mají několik stádií. Postižený nejprve vůbec nemusí vědět, že u něj začíná nějaký zdravotní problém. Žíla bývá jen mírně vystouplá, může se objevit slabé krvácení.
- V druhém stadiu se žíla vysouvá víc, ale dokáže se sama od sebe vrátit na původní místo. Průvodními jevy jsou krvácení, pálení i svědění. V tomto okamžiku je třeba začít onemocnění řešit, aby se zdravotní stav nezhoršil.
- Během další fáze jsou již hemoroidy výrazné, objevuje se hlenovitý výtok i otok zapáleného konečníku.
- Poslední stádium je charakteristické tím, že hemoroidy jsou trvale vysunuty, krvácení je častější, mohou se vyskytnout těžší zánětlivé procesy a při akutním zhoršení stavu i výrazná bolest. Ve velmi těžkých případech, kdy hemoroidy způsobují člověku nepřetržité problémy, se obvykle přistupuje k chirurgickému řešení.
Dodržujte několik zásad
Při důsledném dodržování několika zásad je při prvotních stádiích hemoroidů velká šance na zlepšení zdravotního stavu. Důležitá je v první řadě dostatečná hygiena po velké potřebě. Vhodné je dopřát si sprchu, případně použít vlhčené ubrousky určené přímo na hemoroidy. Dbejte na dostatečný přísun probiotik a prebiotik, abyste se vyhnuli zácpě. Také pijte dostatečné množství tekutin. Naopak se vyhýbejte pikantním jídlům či alkoholu, které mohou stimulovat prokrvení konečníku.
Dopřejte tělu dostatek vitaminu C a karotenoidů. Tyto látky totiž posilují pevnost a pružnost cév. Zlepšení stavu hemoroidů dosáhnete nejen hygienou a vhodnou stravou, ale i pohybem. Ten vám pomůže s lepší peristaltikou střev. Nemusíte se věnovat žádným namáhavým sportům, postačí například i 30 minut chůze během dne. Pokud máte sedavé zaměstnání, dávejte na pravidelný pohyb a strečink ještě větší důraz. V případě dlouhého sezení v zaměstnání si můžete pořídit i speciální podsedák s otvorem, který uvolňuje tlak na konečník. Není vhodné ani dlouhé vysedávání na toaletě a úplným tabu by mělo být tlačení při velké potřebě.
Vyzkoušejte lázně i obklady
Při lehkých formách hemoroidů často pacientům zabírají i různé domácí způsoby léčení. Velkou pomoc nabízí například příroda. Velmi účinné jsou sedací koupele z dubové kůry, řepíku lékařského, řebříčku, měsíčku i heřmánku. Koupel s odvarem z dubové kůry má skvělé stahující účinky. Při koupeli můžete použít i esenciální oleje. Pokud však domácí léčba nezabere, je nutné navštívit lékaře.