Hořčičný olej má skvělé účinky na naše zdraví

 Zdraví 
08. ledna 2018 07:55 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Hořčičný olej působí skvěle v jídle i při vnějším užití Shutterstock
O prospěšnosti olivového oleje se nepochybuje. Na trhu je ale celá řada jiných olejů. Jak si stojí ten hořčičný?

Pokud jde o rostlinu hořčici setou, nejčastěji si ji spojujeme právě s výrobou stejnojmenného potravinářského produktu – ochucovadla hořčice. Málokdo však ví, že se z jejích semínek vyrábí také hořčičný olej, který je oblíbenou ingrediencí nacházející se v téměř každé indické kuchyni. 

Vnitřní i vnější užití

Hořčičný olej má velmi prospěšné účinky na lidské zdraví a dá se používat jednak vnitřně, tedy v jídle, a také poslouží jako vnější prostředek k mazání pokožky, masážím a dalším procedurám. Může také sloužit jako základ pro výrobu mýdla.

Co obsahuje

Jde pochopitelně o mix mnoha ingrediencí. Panenský hořčičný olej vzniká za studena lisováním semínek hořčice seté. Obsahuje mnoho důležitých vitaminů. Konkrétně jde o vitaminy A, K, P, E, B6, ale i další látky. Z hlediska konzumace jsou důležité i nenasycené mastné kyseliny, takže vám tento olej nebude zvyšovat hladinu cholesterolu, naopak pomůže jejímu snížení.

Jak působí v jídle

Hořčičný olej můžeme přidávat do různých pokrmů studené kuchyně. Má v některých případech jemně štiplavou chuť. Obzvlášť vhodný je k přípravě zeleninových salátů, které nejen dochutí, ale pomůže je uchovat dlouho čerstvé a křupavé. Dává se ale i do těsta před pečením. Výsledný produkt je pak nadýchanější. Víte, jaký olej je vhodný na smažení? Jak vybrat ten, který by prospíval vašemu zdraví a neničil vaše tělo, se dočtete v našem článku zde.

Hořčičný olej má antibakteriální účinky. Působí tedy jako přírodní antibiotikum. V tomto období, kdy lidé zápasí s nachlazením, chřipkami a angínami je proto skvělým doplňkem stravy. Působí jak preventivně, tak i na už probíhající onemocnění. Jeho účinky se pozitivně podepíší i na trávicím ústrojí. Zklidňuje podrážděná střeva a řeší střevní virózy a další potíže.

Jak působí vnějšně

Hořčičný olej má prokrvující a prohřívací účinky. Můžete ho proto použít při masážích. Uvolní také ztuhlé svaly. Jestliže vás bolívají klouby, pomůže také. Je jedno, zda jde o revmatické potíže nebo o dnu.

Výborné je působení tohoto oleje na vlasy a jejich kořínky. Jestliže máte problém s vypadáváním vlasů, můžete zkusit masáže hořčičným olejem. Posiluje růst a upevňuje vlasové kořínky. Jestliže navíc ještě trpíte na lupy, měli byste zvýšit pozornost. Antibakteriální a další léčivé účinky omezují tvorbu lupů. Pochopitelně se hodí i na suché a roztřepené vlasy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město