Zajímavé účinky léčby mrazem

 Zdraví 
02. ledna 2018 09:45 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
I takto může vypadat léčba mrazem Shutterstock
Většina z nás si pod pojmem pohoda představí klid a teplo. Je ale stále víc lidí, kteří nedají dopustit na léčbu mrazem. Jde o kryoterapii, kterou v její moderní podobě uvedl do života japonský vědec Toshiro Yamauchi v sedmdesátých letech minulého století.

Zjednodušeně jde o protipól sauny. Člověk je na několik minut vystaven extrémnímu chladu, který dosahuje -110 až -150 stupňů Celsia. Metoda sama je ovšem mnohem starší a vychází ze zkušeností antických lékařů, kteří na různá postižená místa přikládali led.

Také mezi vojenskými doktory v časech Napoleona bylo zvykem chladit končetiny po amputaci sněhem a ledem. Šlo totiž o jeden z mála dostupných analgetických prostředků.

Co kryoterapie přináší

Člověk při pobytu v kryokomoře zažívá paradoxně velmi příjemné pocity. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že by umrzl. Při působení mrazu na povrch těla se aktivují receptory chladu, a to zajistí takovou odezvu organismu, která vede k následnému prokrvení různých partií dotčených změnou teplot. Zejména se prokrvuje kůže, svaly, vazy a oblast kloubů.

Uplatňuje se též analgetický efekt, člověk přestává cítit bolest. Navíc se při terapii vyplavují hormony štěstí – endorfiny. Zvyšuje se ale i hladina dopaminu a serotoninu, což příjemné pocity posiluje. Je ale potřeba, aby po fázi mrazu došlo k aerobní aktivitě. Při ní se z těla dokonce vyplavují různé škodlivé látky.

Na jaké onemocnění se hodí

Léčba mrazem se hodí jednak jako prevence různých chorob, protože zvyšuje obranyschopnost organismu. Jinak se dá využít specificky pro léčbu některých kožních onemocnění, revmatických onemocnění a při léčbě chronických bolestí kloubů a zad. Díky vyplavování hormonů štěstí se uplatní jako účinný prostředek při léčbě depresí, migrén, ale též senné rýmy a dokonce i celulitidy.

Sportovci používají kryoterapii ke zvýšení výkonnosti, neboť umožňuje rychlou regeneraci organismu po tréningu. Své pozitivní účinky má tento druh mrazu také při hojení ran po operacích.

Kdy se kryokomoře musíte vyhnout

Léčba mrazem není vhodná pro osoby starší 75 let, pro lidi závislé na alkoholu a drogách, pro ty, kdo v posledních šesti měsících prodělali nějaké oběhové onemocnění. Kryoterapii by se měli vyhnout i onkologičtí pacienti. Je jasné, že do kryokomory nebudou vstupovat lidé s prokázanou alergií na chlad. V každém případě před první návštěvou kryokomory je třeba navštívit svého lékaře a možnost pobytu v extrémním mrazu s ním konzultovat.

Postup a vybavení

Pro vstup do kryokomory je vhodné bavlněné spodní prádlo, ponožky a dřeváky, které vám zapůjčí. Měli byste si důkladně otřít tělo, abyste neměli na povrchu vlhká místa, kde by se utvořila námraza. Začátečníci vstupují do komory na kratší dobu, třeba jen dvě minuty a volí teplotu okolo -110 stupňů Celsia. Postupně se může pobyt prodloužit až na dvojnásobek a teplota snížit na -150 stupňů Celsia.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej