Ořechy: Každý druh má jiné složení, vliv na zdraví i obsah tuků
Snižují hladinu cholesterolu, pomáhají s hubnutím, dodávají tělu vlákninu, vitaminy a minerály. Dokonce jsou řazeny mezi účinná afrodiziaka a léky na potenci.
Proč jsou tak cenné?
Ořechy obecně obsahují 50 % kvalitních olejů, minerální látky jako vápník, hořčík, fosfor, také vitamíny, dále asi 20 % bílkovin, rovněž nenasycené mastné kyseliny a nakonec něco sacharidů. Jsou vhodné v kombinaci se zeleninou i ovocem, protože mají kyselinotvorný efekt. Baštit je můžete jak syrové, tak i pražené. Báječně se hodí do cukroví, pomazánek, těst, náplní, krémů a nádivek. Jejich pojídáním pokryjete zčásti i maso a masové pokrmy ve stravě. Nemohou se příliš dlouho skladovat pro vysoký obsah tuků, po delší době žluknou. Řešením je vyloupaná jádra uchovávat v malých sáčcích či dózách zamrazené. Tak vám vydrží i několik měsíců.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy jsou jedním z nejznámějších druhů ořechů. Nejen, že pozitivně působí na naše myšlení a rozvoj mozku, ale posílíme jimi i vlasy, nehty, zpomalí stárnutí a to přece ocení nejedna slečna. Dále jsou vhodným lékem pro složitější období našeho života, protože kromě lepšího vzhledu umí i perfektně pomoci zevnitř. Konkrétně myslíme psychiku, nebo například působení proti různým zánětům, či chorobám srdce.
Mandle
Madle jsou výborným zdrojem vápníku, železa, jsou zdrojem vlákniny, což znamená, že po nich budeme brzo sytí. Také působí kladně na naše střeva a nalezneme v nich například vitamin E. Významným účinkem mandlí je také působení proti diabetu a Alzheimerově chorobě.
Para ořechy
Para ořechy jsou opět vhodným receptem pro nás vytoužený vzhled. Jejich olej je používán v kosmetice, protože působí velice pozitivně na naši pokožku. Vyživí ji a dá ji krásný mladistvý vzhled. V tomto druhu nalezneme vitamíny jako například A, B1, B2, B3, E (který prospívá naší pleti) a D, dále pak vápník, hořčík, který je prospěšný pro naše svaly, nebo třeba železo. Para ořechy obsahují důležité bílkoviny, které jsou základem jídelníčku každého jedince, obzvláště pak sportovců. I zde, tak jako všude, ale platí, že se nic nemá přehánět. Para ořechy jsou větší než ostatní druhy a bohatě nám stačí tři denně. Samozřejmě k nim pak můžeme přidat i jiné druhy oříšků.
Pekanové ořechy
Tyto ořechy můžeme použít i například jako náhražku mouky, pokud si je tedy rozemeleme. A to není jediné využití a pozitivum. Když si dopřejeme denně jednu hrst pekanových ořechů, může to mít kladný vliv na náš nervový systém. Stejně jako mandle působí proti Alzheimerově chorobě, chorobě srdce, a dokonce i rakovině. Obsahují spoustu antioxidantů, které zabraňují buněčnému poškození. Jsou to dokonce na antioxidanty ty nejbohatší stromové ořechy! Opět se nám s jejich konzumací do těla dostane více než devatenáct vitamínů. Jedním z nich je například potřebný vitamin B, vápník, hořčík, který působí skvěle proti křečím, nebo třeba vápník dobrý pro kosti. Naopak neobsahují cholesterol ani sodík.
Lískové oříšky
Lískové oříšky jsou skvělým lékem na naše oči, nebo cukrovku druhého typu. V pravěku se jim dokonce přisuzovaly až věštecké schopnosti a o jejich léčivém účinku a pozitivním působením na naše tělo není pochyb. V lískových ořechách se kromě spousty vitaminu vyskytuje i bor, který ovlivňuje zdravotní stav kostí. Doporučuje se jíst pětadvacet gramů denně.
Piniové ořechy
Tyto ořechy se hodí do omáček, salátů, či jako koření. Obsahují v sobě kyselinu nilonovou a pilonovou, které jsou dobré na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Mají velkou nutriční hodnotu jako všechny ořechy. Jejich obsah tuku činí až 61%, opět se ale jedná o "zdravý" tuk. Jejich nevýhoda je, že se mohou rychle zkazit a proto bychom je měli skladovat v uzavřené nádobě.