Píská vám v uších? Může to značit i velmi vážnou nemoc

 Zdraví 
30. prosince 2017 07:48 / Marie Popelková
  17
📷
2 fotografie v galerii
Pískání v uších může lidi dohánět k šílenství Shutterstock
Pískání, šumění nebo zvonění v uších - pro všechny tyto obtíže existuje jednotný název tinnitus. Každý odborník vám řekne, že tento problém rozhodně není radno podceňovat. Šelesty v uchu mohou být totiž předzvěstí vážných nemocí.

Pískání v uchu zřejmě zažilo hodně lidí, většinou to ale za chvilku přejde. Horší je, kdy šelest neustane ani na minutu a trápí vás doslova ve dne i v noci. Pro někoho je to natolik sužující, že mu to způsobí deprese a v některých případech mají lidé s tímto problémem i sebevražedné sklony.

Podle odborníků ale nejde o nemoc, ale o prvotní jev některých chorob, a to i velmi vážných. Dlouhodobé pískání v uchu by tak člověk neměl podceňovat a raději by měl co nejrychleji vyhledat lékaře.

Z čeho pískání v uších vzniká?

Příčiny nejsou zcela známy. Odborníci se přiklánějí k názoru, že vyšší výskyt nemoci je způsoben narůstajícím stresovým a hlučným prostředím, ve kterém žijeme. Někdy za nemocí může být i nadměrný ušní maz. O tom, jak si správně čistit uši, jsme psali zde. Tinnitus se zřídka vyskytuje samostatně. Často bývá spojen s dalšími zdravotními problémy, například cévního či svalového původu. Šelest se pak projevuje jako jejich následek. Mezi další předpokládané příčiny nemoci patří:

 • ušní a středoušní záněty
 • nadměrné množství ušního mazu ve vnějším zvukovodu
 • nadměrné zatížení zvukem, třesk
 • poškození krční páteře a čelistního kloubu
 • potíže s prokrvováním ucha
 • toxické působení některých antibiotik
 • otřes vnitřního ucha
 • nádorová onemocnění
 • roztroušená skleróza
 • srdeční onemocnění 
 • vysoký nebo nízký tlak
 • cukrovka
 • ateroskleróza tepen hlavy a krku

Jak si člověk může pomoci sám

Pokud vás pískání v uších trápí často a dlouhodobě, vyhledejte co nejrychleji lékaře. Než se na vás podívá, můžete si alespoň trochu ulevit i sami.

Nepříjemné šelesty v uchu překryjte jinými zvuky, které odpoutají vaši pozornost od pískání - hodně pomáhá relaxační a meditační hudba, řadě lidí vyhovuje dívat se na dobrý film a zvuk mít puštěný do uší přes sluchátka.

Pokud pracujete v hlučném prostředí, používejte chrániče na uši. Pískání v uších může být způsobeno i stresem, tak se mu snažte vyhnout.

Stav zhoršuje pití toniku, který obsahuje chinin. Nesolte tolik. Pískání se může zmírnit i dietou, kdy místo soli budete raději používat bylinky, které jídlo okoření (např. česnek může částečně simulovat slanou chuť). Pomáhají i minerály, například magnezium či zinek, nebo vitaminy A a B. Pomoci může i jinan dvoulaločný - ginkgo biloba.

Jak pomůže odborník

Pískání v uších se dá léčit různými způsoby. Dobře zabírá například infúzní terapie - především pomocí kortikoidů a nebo léky rozšiřujícími cévy. Zpravidla pacient obdrží jednou denně kombinaci dávky léků, které mají prokrvující a protizánětlivé účinky.

Další metodou léčby je terapie HBO - neboli hyperbarická terapie kyslíkem. Jde o sezení v tzv. přetlakové komoře, kdy pacient pod dozorem lékaře inhaluje 100% kyslík, který se tak lépe dostane až do tělových buněk a tím se zajistí i lepší prokrvení ucha.

Někdy lékař doporučí také masáže - vadné postavení krční páteře nebo její zranění, které jsou příčinou nepříjemných ušních zvuků, mohou být také jednou z příčin šelestu. Fyzioterapie je jednou z velmi účinných metod.

Technik, které pacientovi mohou ulevit, je mnoho (relaxační, terapie zvukem, autogenní trénink, akupunktura, laser, transkraniální magnetoterapie).

Základním pravidlem je ale s návštěvou lékaře neotálet. Čím dříve se na problém přijde, tím lépe se dá odstranit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu