Dali byste vše za noc bez chrápání? Zkuste těchto pár tipů

 Zdraví 
27. prosince 2017 07:10 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Chrápání partnera dokáže negativně ovlivnit i váš vztah Shutterstock
Nepříjemné chrápání partnera může být zabijákem veškeré romantiky a bohužel i vztahu. Často to končí oddělenými ložnicemi. Někdy ale stačí udělat pár kroků, kterými můžete svou polovičku chrápání nadobro zbavit.

Často se ani sám chrápající dobře nevyspí. A pokud tento stav trvá několik let, vede to ke snížení pozornosti, podrážděnosti, bolestem hlavy a migréně, snížení sexuální výkonnosti a celkové únavě. Příčinou chrápání bývá uvolnění svalů měkkého patra, jazyka a hrdla. Tkáně v krku mohou být tak uvolněné, že částečně zablokují dýchací cesty a začnou vibrovat, což způsobí hlasité chrápání.

Tenisový míček

Zní to sice poněkud absurdně, ale drtivá většina lidí chrápe v leže na zádech. Pokud tomu tak je, zkuste tuto jednoduchou pomůcku. Vezměte tenisový míček, který zašijete na zadní stranu trika či pyžama chrápajícího. Míček mu neumožní se přetočit na záda, protože v tu chvíli se dotyčný člověk vzbudí.

Zhubněte

Máte nadváhu? Právě ta může být příčinou vzniku chrápání. Tuk se totiž ukládá nejen pod kůží na těle, kde je vidět. Střádáte si ho také kolem orgánů a mimo jiné i v oblasti dýchacích cest. Zejména oblasti kořene jazyka, měkkého patra a stěny hltanu. Čím více blokuje váš krk, tím méně vzduchu může volně krkem proudit a opět vytváří vibrace, které vedou k chrápání. Takže někdy stačí změnit stravovací režim, shodit pár kil a je po problému.

Zvlhčování vzduchu

Jestli spíte v místnosti, kde je suchý vzduch, může to být příčinou chrápání. Suchý vzduch vysušuje náš krk a nosní membrány a přispívá k přetížení. Díky tomu je pohyb vzduchu v ústech omezen, a to způsobí, že vaše tkáně začnou vibrovat. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu nebo si pověste do místnosti vlhké prádlo nebo ručník. Do výparníku nebo zvlhčovače dejte pár kapek podpůrného éterického oleje, jako je máta peprná, eukalyptus, citron. Éterický olej se bude v průběhu noci odpařovat do vzduchu a pomůže vám otevřít dýchací cesty a vyčistit dutiny, zatímco spíte.

Více pod hlavou

Za zkoušku stojí dát si více polštářů pod hlavu, ale jenom v tom případě, že nemáte problémy s páteří. Zvýšená pozice pomůže udržet jazyk tak, aby nepadal směrem k ústí dýchací trubice a neblokoval tak vzduch proudící krkem. Dýchací cesty zůstanou otevřené a chrápání v důsledku špatné polohy hlavy a krku nenastane. Jestliže vám nefungují polštáře, pak je dobré zamyslet se nad koupí polohovacího roštu. Mnohem levnější variantou je uříznutí molitanu na míru. Ten si následně seřízněte na úhel 45°, aby vám zasahoval od zad po hlavu. 

Laserový zákrok

Poslední možností, jak odstranit chrápání, je laserová operace. Samotný úkon se provádí ambulantně, nebolí a obnáší snesení "přebývající" části měkkého patra laserem. Bolesti, které trvají v pooperačním období, se rovnají bolesti krku, kterou máte při angíně. Jedinou nevýhodou je, že si tento zákrok musíte uhradit sami. 

Pozor na apnoe

Zcela jiným typem chrápání je spánková apnoe. Jedná se o poruchu dýchání, při níž dojde k zástavě dechu i na více než 10 vteřin. Tento stav je nebezpečný a pokud k němu dochází, je potřeba ho konzultovat s lékařem. 

Víte, že to, v jaké poloze spíte se svým partnerem, prozradí, v jaké fázi vztahu se nacházíte? To, jakou polohu zaujímáte v manželské posteli, vypovídá o tom, jak prožíváte svůj partnerský život a jakou míru závislosti a lásky k sobě navzájem chováte

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej