Crossdressing jako zpestření sexu i oslava individuality

 Vztahy 
15. dubna 2024 14:27 / Marek Pokorný
  0
📷
1 fotografie v galerii
V antickém Řecku bylo mezi muži oblékání ženských šatů naprosto normální Pixabay
Chtějí uniknout ze všedního života, posílit sebevědomí nebo si s partnerkou okořenit intimní život. I to jsou důvody, které vedou muže k nošení ženských šatů. Oblékání oděvů tradičně spojovaných s opačným pohlavím je s lidmi spjato od nepaměti.

Dnes se však o takzvaném crossdressingu hovoří mnohem otevřeněji a u některých mužů se navíc stává běžnou součástí života. Přestože by se mohlo zdát, že je crossdressing výmyslem dnešní civilizace, opak je pravdou. V historii se praktikoval v mnoha společnostech a z mnoha důvodů.

V antickém Řecku bylo mezi muži oblékání ženských šatů naprosto normální. Dokonce i řecký bůh Dionýsos byl téměř vždy zobrazován v ženské tunice a závoji. Právě v této době nesměly být do ženských rolí v divadle obsazovány ženy-herečky, které nahrazovali muži oblečení v ženských šatech.

Když je crossdressing nutností

Odjakživa se tvrdí, že šaty dělají člověka. O lidech poskytuje oděv poměrně dost informací. Z oblečení můžeme například jednoduše poznat povolání, společenské postavení, dokonce i životní styl. Šaty přitom nevyjadřují pouze společenský status. Primárně je odění spojováno také s genderem, čemuž se crossdressing, tedy nošení šatů typických pro opačné pohlaví, vymyká.

„Mnoho lidí si přeje nosit oblečení, které je tradičně spojováno s opačným pohlavím. Pro ně to není jen otázkou módy, ale vyjadřují tím svou touhu po identitě a seberealizaci. Pro některé z nich je toto oblékání způsobem, jak vyjádřit svou jedinečnost a posílit své sebevědomí a vnímání vlastního já. Nicméně takové jednání často stále čelí předsudkům a odsuzování,“ přibližuje primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, a dodává, že crossdressing je výraznějším tématem spíše u mužů.

Při představě muže v ženských šatech zřejmě každého nejčastěji napadne travesti show. Primář Broul však upozorňuje, že crossdressing nelze chápat pouze takto úzce. „Existuje řada různých způsobů, jak se věnovat crossdressingu. Někteří lidé ho využívají k obohacení svého sexuálního života a tuto praxi zapojují přímo do svých sexuálních aktivit,“ upozorňuje Broul.

V dámském prádle i do práce

Kostýmy mohou být pro některé páry zábava, a to i mimo Halloween. Šaty mohou hrát poměrně zásadní roli i při prozkoumávání sexuálních fantazií.„V tomto případě hovoříme o sexuálním divadle neboli roleplay. Partneři v něm své role ztělesňují od předehry až po vyvrcholení,“ vysvětluje Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz. K sexuálnímu divadlu neodmyslitelně patří i převlékání do různého oblečení. „Lidé si běžně vybírají z kostýmů různých povolání, zvířátek nebo i komiksových postav,“ doplňuje informace Tomáš Koubík.

Kostým přitom zcela mění identitu nositele, dokonce včetně pohlaví. Někteří muži mají dámské oblečení včetně spodního prádla jednoduše v oblibě a krajky si vybírají dobrovolně jako vzrušující hru. Pro některé je populární natolik, že dámské spodní prádlo nosí i do práce.

Dokonce i pro některé ženy může být představa muže v dámských kalhotkách lákavá. „V sexualitě hledáme pestrost a nové podněty ke vzrušení. Bohužel, v dnešní době, kdy je časté sledování pornografie, máme úroveň vzrušení trochu posunutou a lidem mnohdy nestačí klasické prožívání intimity. Hledají stále další možnosti, jak v sobě probudit větší chtíč. A mohou jít i do extrémů, jako je crossdressing,“ vysvětluje životní koučka a mentorka Lenka Procházka ze společnosti MindCorp s.r.o.

O potřebách si promluvte hned na začátku vztahu

Postojem žen ke crossdressingu svých partnerů se zabývala studie z časopisu Journal of Psychology and Human Sexuality, která zjistila, že většina manželek zálibu v oblékání dámského oblečení u svých mužů nepodporuje, nicméně ji toleruje. Výsledky studie ukazují, že největší obavy žen z partnerových praktik pramení zejména z prozrazení jeho záliby na veřejnosti.

Se stejnými obavami žen se setkává i primář MUDr. Broul ve své praxi. Podle něj je důležité, aby se lidé se svými zálibami a sexuálními touhami svěřovali svým partnerům hned na začátku vztahu. „Většina mužů praktikujících crossdressing je ženatých. Jejich partnerky jejich aktivitu většinou tolerují nebo ji přijímají jako součást jejich společného sexuálního života,“ vysvětluje primář Broul. Zdůrazňuje, že se nejvíce negativních reakcí objevuje u žen, které se o crossdressingu svého partnera dozvědí až po mnoha letech společného soužití. „Tyto ženy často zaplavují pocity hněvu, zrady a strachu,“ popisuje pocity žen primář Broul.

Za velmi důležitou součást intimního života považuje otevřenost mezi partnery i koučka Lenka Procházka. „Pokud partneři chtějí mít mezi sebou zdravý vztah, musejí se naučit s protějškem komunikovat a být vůči němu upřímní, otevření. Pokud má jeden z partnerů nějakou představu v intimní sféře, doporučuji otevřít toto téma například při aktu nebo i po něm, kdy oba prožívají příjemné okamžiky,“ připojuje životní koučka tip na komunikaci mezi partnery o svých sexuálních touhách. „Pokud si lidé nejsou reakcí svého partnera jistí, doporučuji o tématu crossdressingu mluvit před svým protějškem obecně. Ve stylu ‚slyšel/slyšela jsem, že…‘, doplňuje Lenka Procházka. Podle ní se pak dá jednoduše zjistit partnerův postoj.

Zdroj: Journal of Psychology and Human Sexuality, MindCorp

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít