Máte doma cholerika? Dá se s ním naučit žít

 Vztahy 
17. ledna 2018 09:28 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Cholerici se během chvíle promění z pohodáře na zuřivce Shutterstock
Jak to bylo krásné, když jste byli bláznivě zamilovaní. Až do toho okamžiku, kdy přišla první větší hádka a váš drahý se ukázal v tom pravém světle. A vy najednou zjistíte, že máte doma cholerika. Dá se vůbec s takovým partnerem, který má výbuchy vzteku, žít? Dá, ale musíte se to naučit.

Bývají to usměvaví a pohodoví lidé. Ale jen do té chvíle, než je něco rozčílí. To pak vybuchnou, nadávají, křičí, rozbíjejí věci. A během chvíle zase o ničem neví. Pokud tato míra výbušnosti nenese s sebou prvky agresivity či domácího násilí, lze s takovým člověkem strávit i vcelku šťastný i spokojený život. I když to není zrovna jednoduché. V první řadě si musíte uvědomit, zda takového člověka milujete natolik, že s ním chcete být i za tuto cenu. Pokud jste si odpověděli kladně, tak si čtěte dál následující řádky.

Typ člověka

Cholerik je člověk, který je dynamický a výbušný. Bývá věčně nespokojený a jediný názor a čin, který je správný, je ten jeho. Na druhou stranu tito lidé mají i kladné stránky. Bývají rozhodní, dokáží vše rychle a bez váhání vyřešit, čímž mnohdy dosahují vytyčených cílů. Cholerici umí ovládnout své emoce, když k tomu mají dobrý důvod. Budou si lépe rozumět s ženami, které jsou spíše submisivní a nepotřebují se hádat o poslední slovo.

Neslyšet, nevidět, nevnímat

Pokud doma cholerika máte, je dobré si uvědomit, na co je citlivý, zbytečně ho nedráždit, naopak v něm podporovat kladné vlastnosti. Pokud se už váš partner začne rozčilovat a rudnout, pokuste se zachovat co největší klid. Uvědomte si, že pokud už několik desítek let žije se svojí povahou, těžko ji budete nějak radikálně měnit a toto je jeho způsob, jak se vypořádat se stresem nebo špatnou náladou. Rozhodně si jej ještě více nedobírejte, neutahujte si z něj, nebo ještě více přilijete olej do ohně. Takže v tomto případě, jestli váš partner nebo i partnerka opět vybuchne, mlčte, nereagujte, odejděte dělat nějakou činnost a čekejte, než bouře přejde. Stoprocentně ho to přejde rychleji, než kdybyste se s ním hádala. Vyzkoušet můžete také jednu z reakcí, které vzteklouna odzbrojí. Více jsme o tomto tématu psali zde.

Dá se s tím naučit žít

Samozřejmě, že je velice nepříjemné poslouchat od svého milovaného výčitky a nechat si nadávat. Nicméně uvědomte si, že tito lidé tak většinou činí v afektu a mnohdy řeknou to, co jim zrovna přijde takzvaně na jazyk. Vždyť i kliďasům to občas ujede a vypustí věc, kterou doopravdy vůbec nemysleli vážně. Bohužel, málokterý cholerik se potom omlouvá. Jakmile vychladne, dělá, jako by nic. Je to těžký úděl, žít s někým takovým, ale není to nemožné a pokud je váš vztah mimo tyto občasné mráčky prosluněný, naučíte se časem nedělat si z jeho výlevů těžkou hlavu. Bohužel, takové chování nebývá dobrý příklad pro děti. Takže, pokud to jenom trochu jde, snažte se, aby u jeho výstupů nebyly.

Na stará kolena beránek

Na uklidnění vám může stačit fakt, že i cholerici se po boku klidnějšího a vyrovnanějšího partnera časem trochu zklidní a pokud mají vůli se zlepšit, svůj vztek se naučí částečně regulovat. S věkem většinou přecházejí do klidnější fáze svého života a nerozčilují se kvůli takovým prkotinám jako dříve, ovšem stále nemůžete čekat, že z toho svého budete mít na stará kolena klidného beránka.

Co netolerovat

Ústupky se ovšem vyplatí dělat jenom v případě, že za to partner stojí a vy jste si stoprocentně jistá, že za slupkou vzteklouna se skrývá dobrý člověk. Není cholerik jako cholerik. Často si ženy pletou choleriky s agresory a omlouvají pak i to, že je muž bije a fyzicky napadá. V tomto případě si raději zabalte kufry nebo je naopak zabalte vy jemu a tradá pryč. Za takové chování vám přece nikdo nestojí!

Kdy k odborníkovi

Jestli chování vašeho partnera omezuje jak váš vztah, tak i celou rodinu, je dobré vyhledat odborníka, který může pomoci objasnit i jiné příčiny. Je však potřeba, aby si vaše polovička uvědomila, že svým chováním ubližuje nejenom vám, ale i dětem - a rozhodla se pro takovou terapii sama. Podle psychologů se i cholerici mohou naučit lépe ovládat emoce a vylepšit tak i své chování. Musejí k tomu mít ale důvod. A protože cholerici neradi prohrávají, umí to většinou dotáhnout do konce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu