Umíte se správně pohádat? Pak máte šanci na fungující vztah

Hádky do fungujícího vztahu patří
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Vztahy 
28. února 2019 08:44 / Shutterstock
  0   0
Že není žádné manželství ani partnerství, když pomine první zamilovanost, bez mráčků, zjistil asi každý, kdo zažil to, čemu se říká dlouhodobý vztah. I podle psychologů a partnerských poradců hádky k fungujícímu vztahu patří. Ne ale jakékoli hádky a taky ne ty, které trvají déle než období klidu, porozumění a lásky. O těch, které končí fyzickým napadením či psychickým týráním už vůbec nemluvě.

Takže jak se vlastně správně hádat, abychom si šrámy nemuseli lízat ještě týden po konfliktu? A jaká frekvence hádek je ještě zdravá? Mohou nás hádky někam posunout a čím můžou být vztahu prospěšné?

Tady je několik pravidel, v nichž najdete i odpovědi na uvedené otázky.

1. Nenechte se unést a nepřehánějte

Někdy totiž člověk svému partnerovi vmete do tváře mnohem víc, než původně chtěl, včetně věcí, které s původním důvodem hádky vůbec nesouvisí. Raději se zaměřte na problém, který právě řešíte nebo řešit chcete. Vzájemné urážky vás k cíli určitě nedovedou a způsobí víc škody než užitku. Jde-li například o neumyté nádobí, vyvarujte se výrazů „líný tlustoprd“ a podobně. Hrozí totiž, že nádobí zůstane špinavé a doma se rozhostí dusno.

2. Zůstaňte u tématu

Neodbíhejte od příčiny hádky k něčemu, co se stalo před dvěma lety na dovolené a podobně. Věc se rozmělní a ten, s kým se hádáte, bude zmatený. I když jste rozčílení, pokuste se vysvětlit, co vás trápí.

3. Domluvte si signály pro ukončení a respektujte je

Někdy může být hádka pro jednoho z partnerů emočně tak náročná – nemá svůj den, je nemocný nebo má zkrátka problémy, o kterých vy ani nevíte. Každopádně má mít právo hádku ve chvíli, kdy je pro něj neúnosná, ukončit. Například zvednutím ruky. Pokud máte s partnerem hluboký vztah, budete tento signál vzájemně respektovat. Je to jakási záchranná brzda pro vás oba. O nonverbální komunikaci, tedy řeči těla, se více dočtete zde.

4. Hádka má mít začátek a konec

Tak jako řecké drama má své pevné části, jako jsou expozice, kolize, krize a na konci pak katarze, stejné je to i u hádky, má-li mít nějaký smysl a máme-li si z ní něco odnést. Bohužel často máme tendenci pohybovat se v kruhu a to, co jsme už řekli, stále opakovat, místo abychom se v hádce posunuli někam dál a hledali vyřešení problému. A třebaže některé věci se během výměny názorů vyřešit nedají, měla by hádka končit aspoň rámcovým plánem či dohodou, že se něco nějak stane. Představu o tom, čím má hádka skončit, by měl mít zejména ten z partnerů, který ji vyvolal.

5. Nezapomínejte na omluvu

Pokud se rada z bodu číslo jedna až tak úplně nepovedla realizovat a nějaká ta nadávka nebo výčitka, urážka partnera nebo jeho rodiny padly, nezoufejte. To se při emočním výlevu může stát. A od toho právě funguje pojistka jménem omluva. Věřte, že omluvou nikdy nic nepokazíte a pokud slovo „promiň“ dokážete vyslovit vy, naučí se to i váš partner.

6. Nehádejte se před dětmi

Zkuste své emoce ovládnout, pokud jsou u toho malé děti. Ono ani těm starším to nedělá úplně dobře, když na sebe táta s mámou pokřikují. Děti takovou situaci vnímají jinak než vy dospělí. Vyvolá v nich úzkost a někdy mohou mít pocity viny, že se hádáte kvůli nim. Pro zdravý psychický vývoj to určitě nic dobrého není.

Jitka Holoubková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Dům a zahrada

Vyrobte si šetrnou přírodní aviváž, která krásně provoní vaše prádlo

Bydlení

Pokud sníte o dokonale čistém prádle, dejte do pračky vlhčený ubrousek či aspirin

Zavřít reklamu