Máte rádi kečup? Pak byste měli vědět, jak v obchodě poznat kvalitní a dobrý

 Ostatní 
26. února 2019 12:08 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Na kvalitním kečupu si opravdu pochutnáte Shutterstock
V některých domácnostech si vaření bez kečupu ani nedokáží představit, někde tuto pochutinu používají jen občas. Ať tak či tak, je dobré se naučit rozpoznat v obchodě dobrý kečup od nekvalitního.

Kečup si mnozí spojují s USA, ve skutečnosti jsou ale prapůvodní kořeny kečupu v Asii. Pojmenování kečup pochází z čínského slova ke-tsiap, což byla původně speciální fermentovaná rybí omáčka. V 17. století ji tam ochutnali angličtí námořníci, a tak si našel cestu do Anglie. A z Anglie se pak kečup dostal i na české stoly.

Rajčata se v kečupu objevila až počátkem 19. století, a to díky lékaři z Ohia, který prohlásil rajčata za všelék. Začal z nich vařit a vydávat recepty na kečup. Rajčata se pak vzhledem ke své barvě a chuti stala jednou z nejoblíbenějších a nejdostupnějších potravin. Dnes už trh nabízí velké množství druhů kečupů - sladké, jemné i ostré. Jsou k dostání také v různých obalech. Poradíme, jak v obchodě vybrat opravdu kvalitní kečup.

České kečupy se řídí normou

Co se týká českých kečupů, musejí vždy splňovat národní předpis, který mimo jiné stanovuje, že musí obsahovat nejméně 12 % sušiny a z toho nejméně 7 % musí tvořit rajčatový podíl v sušině. Zdá se to být málo, ale v přepočtu to znamená použití minimálně 140 gramů rajčat na 100 gramů kečupu.

Kečupy označené jako Prima, Extra či Speciál musejí dokonce obsahovat nejméně 30 % sušiny a z toho nejméně 10 % musí představovat sušina vnesená rajčatovou surovinou. V přepočtu jde o 200 gramů rajčat na 100 gramů výrobku. Tato pravidla pak platí i pro kečupy dovezené ze zemí mimo EU. Naopak pro kečupy ze zemí Evropského společenství tato pravidla neplatí a jejich kvalita tak může být zcela jiná.

Hodně prozradí už název

Ze všeho nejdříve by se člověk měl v obchodě podívat na název kečupu. Správné názvosloví je totiž stanoveno českými právními předpisy a základním parametrem je množství rajčat, které produkt obsahuje.

Pokud se výrobek jmenuje "kečupová omáčka", "červená omáčka", "kečap" a podobně, zpravidla to znamená, že obsahuje menší než předepsané množství rajčatového podílu. Proto nemůže být pojmenován jako kečup.

Sladidla a soli

Na etiketě si všímejte, kolik cukru a soli výrobek obsahuje. Část cukrů pochází z rajčat, část tam výrobci přidávají kvůli lepší chuti. Kečup přislazují cukrem nebo glukózo-fruktózovým sirupem, na pultech jsou ale i kečupy doslazované náhradními sladidly, například sacharinem, aspartamem či sukralosou. Nejběžnějším sladidlem přírodního původu je pak stévie.

Co se týká soli, předpisy povolují použít k výrobě kečupu maximálně 3,5 %. V přepočtu se jedná o 3,5 gramu na 100 gramů výrobku. Běžně však kečup obsahuje okolo 2 % soli. Pokud pořizujete kečup domů s vědomím, že si na něm budou pochutnávat hlavně děti, je dobré sáhnout po výrobku s nižším obsahem soli, octu a koření.

Přídatné látky musejí být ve složení výrobku označeny kategorií, do které spadají (například konzervační látky či náhradní sladidla) a dále názvem nebo kódem (např. kyselina sorbová nebo E200, kyselina benzoová nebo E210, sukralosa nebo E955, aspartam nebo E951) – pouze v případě modifikovaného škrobu stačí slova "modifikovaný škrob". Pakliže kečup obsahuje náhradní sladidlo aspartam, musí být na obale upozornění pro osoby trpící fenylketonurií – "obsahuje zdroj fenylalaninu".

Kvalita podle obalu

Dříve platilo, že kečup ve skle je kvalitnější než v plastu. Bylo to dáno tím, že do skleněných lahví se mohl lít kečup nahřátý nad 90 °C. A protože skleněný obal je možno ošetřit tepelným zákrokem, neměly by takto vyrobené kečupy obsahovat konzervační látky. Obyčejné plastové obaly nedokáží odolat tak vysokým teplotám, proto musí být kečup před plněním rychle zchlazen na teplotu asi 20 až 25 °C, a pak teprve plněn.

Jenže dnes je všechno jinak. Díky relativně nové technologii jsou výrobci v dnešní době schopni vyrobit kečup bez chemické konzervace také do plastového obalu. Jestli se tedy chcete vyhnout chemicky konzervovaným výrobkům, nezbývá vám nic jiného, než pečlivě číst etikety. Řídit se podle typu obalu už totiž nestačí.

Pozor na lepek

Pokud jste nuceni dodržovat bezlepkovou dietu, vybírejte si pouze kečup označený bezlepkovým logem. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové). Může se proto stát, že kečup obsahuje lepek, a proto není vhodný pro celiaky. Nejkvalitnější kečupy s vysokým obsahem rajčat se obejdou bez jakéhokoli zahušťování, tudíž i bez lepku. O tom, jak moc jsou rajčata dobrá pro lidské zdraví, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte