Jak nás tři různé typy stylu připoutání ve vztazích ovlivňují

 Vztahy 
09. srpna 2020 08:10 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Styly připoutání ovlivňují kvalitu našich vztahů Pixabay
Pravděpodobně jste už slyšeli termín "styl připoutání", ale víte, který a jak se vás týká? Požádali jsme odborníka na vztahy, aby přesně vysvětlil, co různé styly připoutání znamenají a jak mohou ovlivňovat váš vztah.

Naše přátelství a vztahy s ostatními lidmi jsou jedny z nejdůležitějších věcí, které si během života vytváříme. Avšak to, že sdílíme tento instinkt, abychom se spojili s ostatními lidmi a budovali vztahy, neznamená, že přistupujeme k věcem úplně stejným způsobem. A tady přichází na řadu tzv. styly připoutání.

V důsledku našich raných vztahů a zkušeností jsme si všichni vyvinuli různé styly připoutání, které formují pouta, která s lidmi během našeho dospělého života vytváříme, a to jak z hlediska přátelství, tak vztahů s dlouhodobými partnery.

Psychologové tyto styly připoutání rozdělili do tří základních skupin a vytvořili tak styl bezpečný, vyhýbající nebo úzkostný.

Bezpečný styl

Lidé s bezpečným stylem připoutání si snadno navzájem důvěřují a příliš se ve vztazích nedohadují. Jsou také sebevědomí, a proto jsou odolní vůči různým protivenstvím.

Úzkostný styl

Lidé s úzkostným stylem připoutání nedůvěřují lidem tak snadno. Přemýšlejí, proč je lidé mají rádi, a myslí si, že je to možná jen přetvářka. "Často si myslí, že je jejich partner podvádí," říká psychoterapeutka Silva Neves.

"Úzkostně připoutaní lidé nevěří v sebe sama. Mají akutní strach z odmítnutí. Chtějí někoho, kdo je jim blízký, ale také se obávají, že je tito lidé opustí, protože si nemyslí, že jsou pro ně dost dobří."

Lidé s úzkostným stylem připoutání mají sklon se zabývat svými chybami a jsou citliví na lidi, kteří je kritizují, ale také odmítají vlastní úspěchy, nebo pochvalu od ostatních.

Vyhýbající styl

"Lidé, kteří mají vyhýbající styl připoutání, mají rádi jen sami sebe,“ vysvětluje Neves. Nelíbí se jim myšlenka vztahu nebo když se na ně spoléhá jedna osoba či dokonce více lidí. Obvykle mají svoje životy ve svých rukách a nežádají pomoc od ostatních. Mohou být kritičtí vůči romantickým lidem nebo si myslet, že mít partnera je nudné.

Jak ovlivňují tyto styly vaše vztahy?

Pokud jde o vztahy, je důležité pochopit, jak váš styl připoutání interaguje se stylem vašeho partnera.

Podle Silvy Neves není problém, pokud máte se svým partnerem každý jiný styl připoutání, záleží ale na tom, abyste si udělali čas, promluvili si a pochopili, co vaše rozdílné styly připoutání znamenají pro potřeby druhé osoby.

"Každý je jiný a bude mít na věci jiný názor a bude na ně jinak citlivý,“ vysvětluje Neves. "Například bezpečně připoutaná osoba může mít hodně ráda objetí a blízkost, úzkostná osoba může být hysterická, když její partner umístí něco na Facebook a osoba s vyhýbajícím stylem může být odtažitá, pokud bude požádána, aby vás doprovázela na spoolečenských akcích."

Ale pokud poznáte styl připoutání svého partnera, můžete tyto styly začít s porozuměním ovládat a váš vztah bude fungovat lépe. Dále čtěte: Vyrazte do kina sami. Sledování filmu o samotě je prý velmi pozitivní pro duševní zdraví.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná