Pozor na omrzliny u malých dětí. Jak je nejlépe ochráníte?

 Děti 
15. ledna 2018 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Pobyt dětí v mrazivém počasí vždy kontrolujte Shutterstock
Sníh a zimní radovánky milují děti i jejich rodiče, ale mrazivé dny přináší i řadu nebezpečí, obzvlášť pro velmi malé děti. Počínající omrzliny nejen na tváři mohou vaše nadšení ze zimy rychle obrátit.

Miminka a mladší kojence bychom do větších mrazů vůbec brát neměli. Starší děti je potřeba hlídat, protože s jejich neopatrností může omrzlina vzniknout během chvilky.

Dětská kůže je jiná

Obzvlášť velmi malé děti jako novorozenci a kojenci ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. Organismus dítěte není schopen včasně reagovat na změny venkovního prostředí a dítě je v přímém ohrožení.

Pokožka malých dětí je navíc velmi jemná a citlivá a několikanásobně tenčí než kůže dospělého. Zvýšená péče o pokožku je proto u malých dětí na místě. Dbejte ale také o tu vlastní, s těmito triky budete mít krásnou pleť i v zimě.

Proč omrzliny vznikají

Velké mrazy působí na cévy, které se díky tomu zužují a propouští méně krve. Nejvíce ohrožené jsou tzv. periferní části, tedy prsty u rukou a nohou, nos, uši, tváře a brada. Děti si jsou při venkovní hře schopny několikrát sundat čepici, šálu i rukavice, protože jim je při hře horko. Velký rozdíl teplot může způsobit nejen nachlazení, ale právě i omrzliny.

U malých miminek, které ještě leží v kočárku, to jste schopni uhlídat, ale větší děti raději neustále kontrolujte, jestli mají rukavice nandané. Pro jistotu jim pořiďte i čepice, které se zavazují pod krkem, aby si je nemohly stáhnout.

Jak poznat nebezpečnou omrzlinu

Jestliže je venku nízká vlhkost a současně se teploty pohybují pod nulou, může omrzlina vzniknout raz dva. Někdy ale stačí prudký vítr, a to může být klidně nad nulou.

Omrzlinou se myslí místo, na kterém došlo působením chladu k poškození tkáně. Jako první můžete pozorovat studenou a lesklou pokožku na dříve zmiňovaných místech. Později kůže může ještě zbělat, nebo zežloutnout. V tomto případě se stále nic neděje a po deseti minutách v teple příznaky vymizí.

Jestliže ale toto zbarvení nevymizí a naopak se postižené místo zbarví do fialově červené, jedná se už o trvalé poškození. Omrzlina druhého stupně, u které se často do jednoho dne ještě objeví puchýře, se hojí několik dní. Po zahojení je však pokožka již nevratně poškozena a postižené místo bude již navždy na chlad citlivější.

První pomoc při omrzlinách

  • dítě odveďte z chladu do teplé místnosti
  • uvařte mu teplý sladký nápoj, nebo dítě nakojte (dle věku)
  • místo se nesnažte rychle zahřát například fénem nebo horkou koupelí – mohli byste vše ještě zhoršit
  • vhodná je koupel, kterou postupně ohříváte z 30 °C na 37 °C
  • miminka si přitiskněte na nahé tělo a zalezte s nimi pod deku

Jak se omrzlinám vyhnout

Novorozence a mladší kojence mrazu pod -5 °C vůbec nevystavujte. Dětem pořiďte čepici, která zakrývá uši a šálu jim omotejte kolem krku, nikoliv přes ústa či nos (zadržovala by se v ní pára a tvořily by se ledové krusty). Před pobytem venku dítě vždy namažte mastným krémem, který bude kůži izolovat. Zapomeňte na hydratační krémy s vysokým množstvím vody! A hlavně: oblékejte děti do několika vrstev.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu