Dětský pokoj potřebuje světlo, když chybí denní, poslouží různá bezpečná svítidla

 Děti 
13. prosince 2014 05:43 / redakce
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nízká stojací lampa s pevnou základnou a z nerozvitného materiálu je dětským společníkem při hře na podlaze. Viabel
Tmu nemá rád nikdo a děti už vůbec ne. Proto se v dětském pokoji často přisvětluje i celou noc alespoň malinko. Za dlouhých zimních odpolední a podvečerů je pak třeba svítit na pracovním stole, na hru na podlaze i na čtení na pohovce.
Osvětlení dětského pokoje má svá specifika, proti jiným místnostem je třeba ještě více dbát na to, aby byl dobře osvětlený nejen celkový prostor, ale také různé kouty a plochy, kam se děti uchylují se svými hrami a později i k učení.

Zejména malé děti se tmavých koutů straní, nahánějí jim podvědomě strach. Než se naučí, že samotná tma není v bepečí domova nepřítel, je třeba jim dopřát co nejpříjemnější osvětlení do všech takových míst. Rozsícená lampička je jakýmsi kamarádem, který zahání obavy a stres. Pro malé děti to tedy mohou být klidně všelijaké květinky, berušky, domečky, protože tak se dítěti bude ještě lépe se zdrojem světla komunikovat.

V dětském pokoji ovšem bývá někdy hodně rušno, může tu poletovat míč i probíhat honička sourozenců či kamarádů. Proto musí být svítidla do dětského pokoje vždy především bezpečná. Hezkou variantou jsou například stropní svítidla francouzského výrobce z prakticky nerozbitného plastu priplak. Z lehké fólie jsou vytvarovaní dráčci, lodičky, letadélka, květiny i sloni, vznášejí se pod stropem a vytvářejí tak i hru stínů zvláštních tvarů na stropě i na stěnách. Priplak jako materiál je navíc šetrný k životnímu prostředí, neobsahuje škodliviny jako jiné plasty a je stoprocentně recyklovatelný.

Na přisvěcování před usnutím jsou zase velmi vhodné nalepovací svítící dekorace. S nimi ušetříte za elektřinu, protože jejich zdrojem je denní světlo. Během dne se nabíjejí a večer pak několik hodin svítí, takže v pokojíčku před spaním vytvářejí příjemnou jen jemně prosvícenou atmosféru.

Designérka Šárka Richtrová doporučuje řídit se při výběru světel do dětského pokoje těmito pravidly:
* světla vybíráme tak, aby byla pěkná, funkční a bezpečná pro malé dětské prstíky, ale i tak, aby děti zároveň děti bavila a rozvíjela jejich fantazii
* osvětlíme pokud možno všechna zákoutí, kde děti tráví delší čas
* zejména noční světýlko u postýlky umístíme tak, aby si dítě mohlo samo snadno rozsvítit i zhasnout
* s medvídkem nebo s kytičkou? Pokud máme o typu světla jasno a volíme z více variant, zapojíme do výběru designu i samotné dítě: jedině tak bude pokojíček vnímat jako opravdu svůj a bude se v něm cítit spokojené a šťastné
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech