Tvorba prospěšných ceramidů v pokožce se s věkem snižuje. Jak fungují a jak zabránit jejich ztrátě

 Krása 
16. června 2020 08:02 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tvorba ceramidů v pokožce se s věkem snižuje Depositphotos
Každý, kdo trpí suchou kůží, ekzémem nebo lupénkou, pravděpodobně už někdy zaznamenal na některých svých výrobcích péče o pleť slovo ceramidy. Ale co to vlastně je?

Ceramidy jsou druh tuku nebo lipidů, které přispívají k tomu, aby kožní buňky v epidermis držely pohromadě. Ceramidy spolu s cholesterolem a volnými mastnými kyselinami totiž tvoří lipidy v horní vrstvě pokožky.

Co přesně jsou ceramidy a jak fungují?

Ceramidy pomáhají udržovat pokožku hydratovanou uzavřením vlhkosti, která pomáhá pokožce vypadat hladce a pružně, a vyrovnávají jemné vrásky.

"Přemýšlejte o nich jako o spárovací hmotě mezi vašimi kožními obklady,“ ilustruje Joshua Zeichner, ředitel kosmetického a klinického výzkumu dermatologie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku. Stejně jako spárovací hmota udržuje dlaždice na svém místě a strukturované, pomáhají ceramidy vytvářet voděodolné těsnění na povrchu pokožky, předcházet ztrátě hydratace, udržovat zdravou kožní bariéru a zabránit podráždění v důsledku okolních vlivů.

Proč potřebujeme produkty s ceramidy?

Naše pokožka sice přirozeně produkuje ceramidy, ale schopnost naší kůže produkovat a udržovat správnou rovnováhu lipidů se v průběhu času snižuje. To znamená, že bez ohledu na to, jak se o ni staráme, se naše produkce ceramidů sníží s věkem. Také je potvrzeno, že nedostatek ceramidů je příčinou suché kůže, ekzému a dokonce i akné.

Bez správného množství ceramidů kůže trpí a nemůže správně fungovat. Zvyšuje se tak riziko, že se dráždivé látky a alergeny dostanou do kůže. Příliš málo ceramidů může vést k suché pokožce, která příliš snadno ztrácí vodu a stává se drsnou, červenou a podrážděnou, reagující na počasí i infekce.

Jak zabránit ztrátě ceramidů

Kromě přirozeného stárnutí může naše pokožka také trpět předčasným vyčerpáním ceramidů, pokud se o ni méně staráme. Nejčastějšími chybami je nadměrné koupání, používání nesprávného typu mýdla a v neposledí řadě hrají roli i pobyty na slunci nebo naopak v mrazu.

Sprchovat bychom se tedy měli ne více než 10 minut vlažnou vodou a jemným mýdlem. Pak použijte zvlhčovač, a to na mírně vlhkou kůži. Následně použité tělové nebo pleťové mléko získanou vlhkost utěsní v pokožce.

Začleňte do vašeho režimu péče o pleť zvlhčovač bohatý na ceramidy, zejména pokud máte citlivou nebo narušenou pleť. Výrobky obsahující ceramidy pomáhají zabránit přílišné ztrátě vody z naší pokožky. Jsou rovněž zvláště užitečné u pacientů náchylných k ekzémům, protože ceramidy mohou pomoci opravit špatně fungující kožní bariéru, která je běžná u pacientů trpících ekzémem.

Nenechte se ale nachytat na ceramidové doplňky stravy v představě, že tím chybějící ceramidy do těla snadno doplníte. Pojídání takových tablet nebude mít žádný vliv na  intracelulární biochemické procesy. Dosud ani neexistují prakticky žádné přesvědčivé studie, které by jednoznačně potvrdily, že pokožka může nějak těžit konzumací ceramidů do zažívacího traktu. Dále čtěte: Minoxidil je látka, která vám pomůže bojovat s vypadáváním vlasů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím