Lodičky udělají z každé ženy dámu. Dlouhodobé nošení ale výrazně ovlivňuje zdraví

 Móda 
13. června 2020 11:03 / Hana Jordánová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ženy lodičky zkrátka milují Depositphotos
Symbol ženskosti, ano to jsou ony “lodičky”. Žádná žena nepůsobí tak sexy, jako když si vezme lodičky. Lodičky nechybí snad v žádném dámském botníku. Mohou se tvářit nenápadně, jako jsou elegantní lodičky pro každou příležitost, ale mohou to být také extravagantní, sexy lodičky, kterých si všimne téměř každá žena i muž.

Lodičky jsou dokonalým doplňkem pro jakoukoliv společenskou událost, pracovní schůzku nebo třeba jen na běžné nošení. Návrháři lodiček rozhodně nekladou meze své fantazii a tak jediným kritériem, na které se při jejich výběru ohlížíte, jsou vaše osobní nároky. Lodičky by vám měly za každých okolností perfektně padnout.

S krásnými, stylovými lodičkami jste vždy dobře oblečeni. Jsou módní, ženské a okamžitě vylepšují téměř každý outfit. Typické tvarování lodičky vizuálně prodlužuje nohu. Díky patě budete vypadat vyšší a při chůzi okamžitě zaujmete rovnější postoj. Proto ženy, které nosí lodičky, jsou velmi sebevědomé, ženské a elegantní.

Na druhou stranu nošení lodiček výrazně ovlivňuje vaše zdraví, především vašich chodidel, ale způsobují také bolesti kolen a zad.

Chodidla

Oteklé nohy

Pokud jsou prsty a potažmo celá chodidla delší čas natěsnané v obuvi s úzkou špičkou, nedochází k přirozenému prokrvování, což má za následek následné otékání v okamžiku, kdy si boty vyzujete. Nejde však o jedinou příčinu, vliv má i špatná a nezdravá strava, respektive obezita, neboť v tu chvíli dochází k vytváření přílišného tlaku na chodidla.

Vbočený palec

Při dlouhodobém nošení byť elegantních, nicméně úzkých bot se vyvíjí tlak na největší prst u nohy, na palec. Ten se postupně vyklání do strany směrem k ostatním prstům. Jev má za následek bolest nohou. Zároveň máte stále větší obtíže najít takové boty, jež by vás při chůzi netlačily.

Plochonoží

Řada lidí má ve středním a pozdním věku potíže, které se značí jako ploché nohy. I zde je jednou z hlavních příčin nošení špatné obuvi. Když se již s plochonožím potýkáte, měli byste dbát na nošení kvalitních stélek, aby chodidla měla náležitou oporu. Průvodním jevem u plochých nohou bývá kromě bolestí při chůzi i zhoršená stabilita. Plochonoží však může vzniknout již v útlém dětství, kdy jsou děti zbytečně brzy obouvány.

Kladívkové prsty

Vždy je důležité volit správnou velikost bot tak, aby prsty u nohou nebyly v žádném případě při chůzi nepřirozeně skrčené. Pokud k tomu dochází, může problém vyústit ve vznik kladívkových prstů. Dochází k deformaci kostí a kloubů prstů, zároveň se ochabuje také svalstvo. Výsledkem je nejen nepříznivý estetický dopad, ale rovněž i bolest v nohou, vznik kuřích ok či jiné komplikace.

Křeče v noze

Špatná obuv při dlouhodobějším užívání způsobuje křeče v nohou. Spolu s nedostatkem minerálů a nesprávným pitným režimem se v těle nepřirozeně stahuje svalstvo, což vyvolává nepříjemnou a velmi intenzivní bolest. Vysoké podpatky však ovlivňují i jiné části těla.

Kolena a kotníky

Některé odhady uvádějí, že až 40 procent žen v produktivním věku nosí boty na podpatku pravidelně. Podle lékařů je to zásadní chyba. Z dlouhodobého hlediska může mít nošení vysokých podpatků vážné dopady na zdraví. Je prokázané, že se výrazně zvyšuje riziko poranění podvrtnutého kotníku a v ohrožení jsou také kolena.

Dokazuje to studie lékařů Kliniky rehabilitačního lékařství VFN v Praze. Ti prokázali, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce. A to i u mladých žen. Nošením bot na vysokých podpatcích zvyšujete riziko podvrtnutí kotníku. Nošení vysokých podpatků má vliv na postavení páteře a celý pohybový aparát.

Bedra

Podpatek vyšší než 4 centimetry způsobuje příčně ploché nohy a vbočení palce. Pokud je bota ještě vyšší, dochází k naklonění nohy dopředu, což ovlivní celé postavení trupu. Pro zachování rovnováhy na vysokém podpatku se totiž žena musí prohnout v páteři, aby nemusela pokrčit kolena. Tím však dochází k riziku přetížení bederní oblasti, a s tím jsou spojené různé obtíže – chronické bolesti zad, brnění nohou i jejich oslabení.

Baleríny

Kdo by si myslel, že tedy bude chodit v bezpodpatkových balerínách a svému zdraví tak prospěje, je však také na omylu. Placaté baleríny způsobují ploché nohy, spadlou klenbu a problémy s patami. Ideální podpatek je do 4 cm. Přiměřeně vysoké podpatky mohou mít ale na tělo další pozitivní vliv. Tím, jak se žena snaží udržovat rovnováhu, zapojuje hluboký stabilizační svalový a vazivový systém a posiluje ho tím.

Vysokých podpatků se však nemusíte vzdávat nadobro. Jenom dbejte na přezouvání, a když to není vyloženě nutné, kopněte lodičky pod kancelářský stůl a aspoň na chvilku nohám ulevte zdravotní obuví. Jak vydržet na vysokých podpatcích bez bolesti celou noc, si přečtěte zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech