Bojíte se praní péřové bundy? Máme pro Vás několik rad, jak na to!
Péřová bunda patří často k nedílné součásti zimní výbavy nejednoho z nás. Pro ty, kteří v těchto obdobích používají "péřovky" často, přichází třeba i několikrát za sezonu otázka praní nebo čištění, například po nějaké nehodě s nápojem či neposedným jídlem. Někteří sází na jistotu a svěřují svůj cenný kus šatníku profesionální čistírně a jiní se rozhodnou pro domácí praní.
Praní a následné sušení péřových bund je náročnější než u obyčejného trička, ale pokud dodržíte několik základních zásad, rozhodně to doma bez problémů zvládnete.
Při praní péřové bundy respektujte symboly, které jsou uvedené na textilním štítku všitého ve vnitřní části bundy. Většinou se doporučuje prát na 30 až 40 stupňů. Nezapomeňte také před praním zapnout všechny suché i normální zipy, druky nebo knoflíky.
Rozhodně perte bundu v pračce, na ruční praní zapomeňte. A do pračky dávejte jen speciální prací přípravky určené na oděvy s peřím. Běžným pracím prostředkem z peří odstraníte přírodní oleje, čímž peří ztratí své izolační vlastnosti a v bundičce by vám pak byla zima.
Po vyprání péřové bundy přichází na řadu velmi důležitý proces - sušení. Nejlepší volbou je sušička, kterou nastavte na nízkou teplotu a ideálně i program „Teplý vzduch“. Program je šetrný a bundu krásně načechrá. Nezapomeňte přidat k bundě dva až tři speciální míčky do sušičky (nebo čisté tenisáky), které peří rovnoměrně rozprostřou po celé bundě a sníží dobu sušení.
Pokud nemáte sušičku, sušte bundu samovolně na vzduchu nejlépe v místnosti, kde budete větrat. Bundu položte vodorovně na plochu (nevěšte přes jednu prádelní šňůru) mimo dosah tepelného záření a mimo přímé sluneční záření. Nejdůležitější je bundu pravidelně protřepávat. Po vyprání se v bundě vytvoří na pár místech shluky peří a jinde bude peří chybět. Pravidelným protřepávání postupně dostanete peří po celé bundě. Bunda může při pokojové teplotě schnout až tři dny. Při špatném sušení by mohlo dojít i k zplesnivění peří.